“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”.

Miliarderi i kompanive Tesla and X, i njohur më parë si Twitter, e konideron këtë luftë një absurditet.

“Kush po fiton terren në Ukrainë? Këtë vit asnjë. Kaq shumë njerëz duke vdekur kot, njëlloj si në Luftën e Parë Botërore. 18 muaj pas lufte, një zgjidhje duket ende larg”, thotë Musk.

Duke bërë krahasimin me Luftën e Parë Botërore, ai shtonte se strategjia gjermane në 1914 ishte fillimisht mundja e Francës dhe më pas kalimi i trupave në frontin rus.

Por kjo e fundit dështoi dhe në fund të 1914, fronti perëndimor ishte përsëri linja e llogoreve nga ngushtica franceze në veri deri në Zvicër në jug.

Në forntin lindor askush nuk mund të bënte avancime të konsiderueshme megjithë ofensivat e shumta të organizuara.

Në fund të luftës kishin vdekur më shumë se 20 milionë njerëz nga të dyja palët, në një therrtore të vërtetë njerëzore, siç po vijon dhe sot konflikti Rusi-Ukrainë, ku deri tani rreth 400 000 jetë besohet se kanë humbur./  S.M

Të fundit

Arsenal shkatërron Lensin në “Emirates”, francezët të pafuqishëm përballë “Topçinjve”

Arsenali fiton me rezultat tenistik 6-0 ndaj Lensit në kuadër të xhiros së pestë në Ligën e Kampionëve në...

Champions League/ Napoli i pafuqishëm ndaj Real Madrid, Inter “ringjallet” ndaj Benficas

Inter ia del të shmangë humbjen në Lisbonë përballë Benficës edhe pse pjesën e parë e mbyllën me rezultatin 0-3. Zikaltërit reaguan në fraksionin...

Pengesa e Elon Musk për të qenë lider botëror, vetvetja

Nga BRIAN FUNG, CNN – Elon Musk është kthyer në një lojtar gjithnjë e më të rëndësishëm në çështjet globale. Themeluesi i SpaceX ka qenë...

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit

Djali i themeluesit të Hamasit bën thirrje për vrasjen e liderëve të grupit, përfshirë babanë e tij Në një video prej më shumë se...

Kryevepra që u kthye në meme

“The Laughing Valier”, piktura e vitit 1624 është ekspozuar së fundmi në Galerinë Kombëtare të Londrës. “Kur hyra brenda dhe e pashë, mbeta i shtangur”,...

Lajme të tjera

Web TV