Njihuni me vetitë, përfitimet dhe përdorimet e marules në gatim

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

E freskët, me pak kalori dhe me një sasi të lartë fibrash, kripërash minerale dhe vitaminash, marulja jo vetëm që është ylli i sallatave klasike të verës por është edhe një aleat i çmuar për bukurinë dhe shëndetin.

Mund të konsumohet e gjallë ose e gatuar, e vetme ose e kombinuar me perime të tjera. Duke qenë një perime shumë e preferuar, AgroWeb.org ju njeh më tej me vlerat dhe përdorimet e saj.

Vetitë

Nga pikëpamja ushqyese, marulja është një nga perimet me kaloritë më të ulëta me vetëm 22 kalori për 100 gram. Ajo përbëhet kryesisht nga uji (më shumë se 94 përqind), karbohidratet dhe fibrat bimore.

Sasia e proteinave është e vogël dhe e yndyrave është praktikisht zero. Është e pasur me kripëra minerale, veçanërisht kalium, kalcium, fosfor, magnez dhe hekur dhe plot me vitaminë A, B, C dhe karotenoidet, si beta-karotina.

Përfitimet

Një barishte që i përket familjes Asteraceae, e përhapur në të gjithë vendin dhe shumë e njohur për vlerat e saj që në lashtësi. Fibrat dhe përmbajtja e jashtëzakonshme e ujit, janë ndër përfitimet më të mëdha që ajo i jep sistemit tretës, sepse nxisin funksionimin e rregulltë të zorrëve.

Ndërsa sasitë e larta të vitaminës A forcojnë sistemin imunitar dhe mbrojnë shikimin.

Po ashtu prania e vitaminës C dhe klorofilit i japin asaj efekte antioksiduese dhe detoksifikuese.

Duke qenë e ulët në natrium dhe e pasur me kalium, rekomandohet edhe për ata me probleme kardiovaskulare.

Kuercetina e pranishme tek marulet, përveçse një antihistaminë natyrale, ul presionin e gjakut, përmirëson elasticitetin e enëve të gjakut dhe rrjedhshmërinë e gjakut.

Marulja është një aleate e çmuar për mirëqenien dhe shëndetin e trupit dhe madje edhe psikikës. Ajo ka efekt të butë qetësues dhe rekomandohet veçanërisht për ata që vuajnë nga pagjumësia.

Përdormet në kuzhinë

Marulja prodhohet dhe korret gjatë gjithë vitit, por varietetet më të shijshme dhe më cilësore mbërrijnë në markete në pranverë dhe verë. Të flasësh për çdo varietet është një çështje shumë e gjatë, pasi ekzistojnë shumë lloje dhe secila me karakteristikat e veta. Por në bazë të pamjes, teknikave të kultivimit dhe vetive ushqimore, mund të dallojmë tre forma kryesore botanike.

Lexo edhe :  Si mund t'i shijojnë pa problem të gjitha ushqimet diabetikët për festat e fundvitit

Marulet me kokë voluminoze dhe kompakte

Këtu bëjnë pjesë varietetet që formojnë koka kompakte. Ato përbëhen nga gjethe të gjerbra, të zgjera e të mëdha, konkave, të rrudhura që shpesh kanë edhe nuancë lejla.

Marulja Romane

Bimët e këtij grupi kanë gjethe të ngritura, të lëmuara e të mbledhura në tufa jo shumë kompakte. Ky varietet piqet kryesisht në periudhën verë-vjeshtë.

Marulet e vogla

Këtu përfshihen varietetet që formojnë tufa të vogla, me gjethe të lëmuara. Ato janë të disponueshme gjatë gjithë vitit. Marulja konsumohet kryesisht e papërpunuar duke e përfshirë në sallata, e kombinuar me perime si karota, domate, tranguj, qepë etj.

Në momentin e blerjes, gjethet duhet të jenë të freskëta, plot aromë dhe me skajet sa më të mprehta dhe jeshile, jo të thara, të zverdhura apo të njollosura. Larja duhet bërë në ujë të rrjedhshëm, duke kaluar butësisht gishtërinjtë nëpër gjethe.

Pasi ta shpëlani dhe thani, mbështillni gjethet me një leckë të pastër dhe ruajeni në frigorifer, për maksimumi 1-3 ditë.

Varietetet me kokë voluminoze dhe kompakte janë ato që përdoren më së shumti për sallatë, ndërsa ato romane përdoren edhe në supa të nxehta.

Për të përgatitur një meze unike, ju mund të përzieni gjethet e brendshme të maruleve, me kastraveca, qepë dhe kos.

Në fund mund ta zbukuroni me gjethe borziloku dhe copa buke të thekur./   S.M

Të fundit

Situata me reshjet në vend, ministri Balla: Shoferët të qarkullojnë me kujdes

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në akset rrugore në vend pas reshjeve...

Jordania: Izraeli synon të dëbojë palestinezët nga Gaza

Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Ayman Safadi, deklaron se Izraeli po e zbaton një politikë për t’i detyruar palestinezët të ikin nga Gaza përmes...

Adele hap shpirtin: Unë vuaj nga depresioni

Këngëtarja e famshme britanike Adele në një intervistë për Hollywood Reporter ka pranuar se vuan nga depresioni. Këngëtarja, e cila ka lindur dhe është rritur...

Saranda në listën e destinacioneve për Krishtlindje, lë pas Londrën dhe Pragën

Bazuar në mbi 600,000 votat e udhëtarëve nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën...

Valbona Selimllari kundër Xhemi Shehut: Është tallje ajo që bëjnë në Portokalli

Imitimin e Valbona Selimllarit nga Xhemi Shehu në “Portokalli”, duket se Valbona nuk e ka pritur aspak mirë. E ftuar në emisionin “DWTS Fan Club”,...

Lajme të tjera

Web TV