Paralajmërimi i mjekëve/ Mijëra gra në rrezik nga trajtimet estetike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mjekët paralajmërojnë se mijëra gra janë në rrezik nga efektet anësore të trajtimeve estetike.

Trajtimet mund të shkaktojnë gunga, ënjtje dhe dhimbje në fytyrë pasi sistemi imunitar sulmon acidin hialuronik të përdorur në shumicën e injeksioneve, ka gjetur një studim, raporton The Sun.

Spero Theodorou, një kirurg plastik në Nju Jork , tha se nyjet e lëkurës mund të bllokojnë nyjet limfatike në fytyrë – një pjesë kyçe e sistemit imunitar.

Studimi i Theodoru përdori një aparat fotografik të posaçëm për të parë nën lëkurën e fytyrave të grave që kanë pasur mbushje estetike.

Duke folur në një konferencë të Shoqatës Britanike të Kirurgëve Estetikë Plastikë, ai tha se ata që kishin injeksione poshtë syve ishin më të prekurit./ S.M

Të fundit

U ndalua nga policia në vendin fqinj/Habit gazetari: Emri im figuronte në ‘listën e zezë’

Analisti Mentor Kikia, në një studio televizive ka vënë theksin në faktin që nga institucionet e shtetit grek janë...

Njihuni me opsionin më të ri të WhatsApp

WhatsApp po ndryshon opsionin për dërgimin e mesazheve zanore. Në planin e masave të privatësisë, platforma po shton “View once” për mesazhet zanore ose ndryshe, ...

PISA, CHECK-UP i Arsimit Parauniversitar/ 25 arsye pse jemi të renditur në fund

Programi për Vlerësimin Ndërkombëtar të Studentëve PISA, është vërtetë një check up, që mat njohuritë në disa fusha të edukimit, identifikon problematikat dhe shtetet...

Kura shekullore për pastrimin e gjakut dhe forcimin e imunitetit

Përpara mjekësisë moderne, qytetërime të ndryshme kanë shfrytëzuar dhuratat bujare të natyrës për të shëruar dhe trajtuar sëmundje të ndryshme. Një prej kombinimeve më efikase...

Rënia e euros/ Konfindustria: Forcimi jo i natyrshëm i lekut sjell pasoja në ekonomi

Konfindustria ka shprehur shqetësimin për rënien e fortë të euros kundrejt lekut. Sipas Konfindustrisë, shkaku i rënies së euros  edhe vendimi i fundit i muajit...

Lajme të tjera

Web TV