A mund të parashikojë Inteligjenca Artificiale se kush do të fitojë çmimet Nobel?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Njoftimet për çmimin Nobel 2023 janë pranë nesh. A ka ChatGPT ndonjë ide se kush do të shpërblehet? Jo tani për tani, ndoshta në të ardhmen: nevojitet trajnim ad hoc.

Elisabetta Intini

Është pyetja që të gjithë po bëjnë në prag të Javës Nobel (nga 2 tetori!): kush do të fitojë këtë herë? Për vitin e parë mund të pyesim edhe ChatGPT (i lançuar në nëntor 2022, kur tashmë ishin dhënë Nobelët). Një shkencëtar amerikan u përpoq dhe rezultatet, të raportuara në një artikull lajmesh të botuar në Nature, nuk ishin më emocionueset.

SFERA, SFERA E DASHURISË MIA… Santo Fortunato, drejtor i Institutit të Shkencave të Rrjetit dhe profesor i Shkencave Kompjuterike në Universitetin e Indianës, kërkoi versionin falas të ChatGPT (ai me limitin e përditësimit në shtator 2021, një pengesë e kapërcyer së fundmi për versionet “Plus” dhe “Enterprise”) një parashikim i fituesve të çmimit Nobel 2023. Përgjigja ishte “Unë nuk mund të parashikoj të ardhmen, duke përfshirë fituesit e çmimit Nobel për vitin 2023 ose ndonjë vit tjetër”. Fortunato më pas u përpoq t’i kërkonte AI të identifikonte tre zbulimet më të rëndësishme në fushat e kimisë, fizikës dhe fiziologjisë ose mjekësisë (disiplinat e tre çmimeve “shkencore” Nobel). Studentët e tij bënë të njëjtën gjë me Claude, rivalin e chatbot-it të ChatGPT, një AI nga Google.

PAK KONFUSION. Të dy identifikuan disa zbulime të rëndësishme si zhvillimi i gërshërëve molekularë CRISPR ose grafenit, por ata gjithashtu kryen disa gabime – të kuptueshme -, si për shembull citimin e zbulimeve të fituara tashmë me Nobel në vitet e kaluara (si dy të përmendura më lart) ose duke përmendur gjithashtu shkencëtarë të vdekur. , të cilët nuk do të kualifikoheshin. Meqenëse ChatGPT nuk është i lidhur me internetin dhe ka njohuri të kufizuara për ngjarjet pas shtatorit 2021, kjo mungesë njohurish në gjetjet më të fundit ishte disi e parashikueshme. Por është gjithashtu e vërtetë se arritjet më të fundit shkencore rrallëherë marrin një Nobel.

Prandaj, në versionet aktuale, Modelet e Mëdha të Gjuhës (LLM), modelet e mëdha gjuhësore si ato të ChatGPT, nuk funksionojnë shumë mirë për të parashikuar se kush do të fitojë çmimet Nobel. Megjithatë, në të ardhmen, të modifikuara dhe të trajnuara mbi të dhëna specifike, ato mund të jenë të dobishme.

Lexo edhe :  Amerikanët para një ripërballje Biden-Trump

MË E CITUARA. Kompania e analizës Clarivate, e cila çdo vit harton një listë të kandidatëve të mundshëm duke kërkuar midis shkencëtarëve që janë autorët e artikujve shkencorë më të cituar, tashmë ka filluar të studiojë se si sistemet e AI, të afta të gërmojnë lehtësisht në një sasi të madhe të dhënash. , do ta bënte më të shpejtë procesin e përzgjedhjes. Dhe mund të përdorë kontributin e tyre që në fillim të vitit të ardhshëm.

Nëse jeni kurioz, kjo është lista e fituesve të mundshëm për vitin 2023: edhe nëse numri i citimeve shkencore nuk është parametri i vetëm mbi të cilin bazohen vendimet e Komitetit Nobel.

ZBULIMET QË NDRYSHOAN BOTËN. Për të aspiruar njohjen më të rëndësishme në shkencë, duhet të keni nënshkruar një vepër revolucionare, e cila ka promovuar përparim të jashtëzakonshëm në fushën tuaj të studimit dhe ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në shoqëri. Nuk është e lehtë ta shprehësh këtë “të qenit i veçantë” në parametra të kuptueshëm për AI, por LLM-të mund të trajnohen për të kërkuar në internet gjurmët e ndikimit të një zbulimi: sa herë kanë folur gazetat për të? Sa shkencëtarë morën pjesë? Ushqimi i AI gjithashtu me këtë informacion cilësor – dhe jo vetëm informacion sasior siç është numri i citimeve – mund t’i bëjë parashikimet e tyre më të sakta.

MË MIRË SE NE. Kur trajnojmë sistemet e AI për fituesit e çmimeve Nobel të kaluar, duhet të jemi të kujdesshëm që të mos ushqejmë stereotipet që sjell çmimi me vete: që kur u shpall më shumë se një shekull më parë, janë shpërblyer vetëm 60 gra dhe asnjë shkencëtar i lëkura e zezë ka fituar ndonjëherë një Nobel për merita shkencore. Do të ishte e nevojshme të trajnohej AI që nuk vuan nga këto paragjykime parashikimi.

GJYQTARË TË PAMPRAHSHËM. Nëse, megjithatë, po pyesni veten se kur do të vijë dita kur AI do të vendosë se kush do t’i japë çmimet Nobel, përgjigja nuk mund të jetë kurrë. Asnjë inteligjencë artificiale nuk mund t’i afrohet as nga distanca gjykimit njerëzor dhe shijes së mirë të nevojshme për t’u dhënë fituesve të çmimit Nobel besueshmërinë që gëzojnë.

 

Të fundit

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Lajme të tjera

Web TV