Liverpool del me deklaratë zyrtare pas gafës ndaj Tottenham: “E pranojmë ndjesën”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Liverpool u penalizua në ndeshjen e fundit të Premier League atë ndaj Tottenham duke qenë se iu anulua një gol i rregullt. Luis Diaz gjeti rrugën e rrjetës kur rezultati ishte 0-0, por goli u anulua për një pozicion jashtë loje që më pas rezultoi si një gabim i madh. Ky vendim ndikoi drejtpërdrejtë në ndeshje pasi pak minuta më pas Tottenham shënoi dhë në fund fitoi takimin me rezultatin 2-1.

Gafa e arbitrave shkaktoi shumë polemika në Angli, ndërsa së fundmi klubi i Liverpool ka dalë edhe me një deklaratë zyrtare. “The Reds” theksojnë se të tilla gabime janë të pafalshme ndërsa shtojnë se arbitrat duhen lejuar të marrin kohën e nevojshme për të vendosur në një mënyrë korrekte dhe të drejtë.

“Klubi i Futbollit Liverpool pranon ndjesën e “PGMOL” (Professional Game Match Officials Limite) për dështimet e tyre në ndeshjen me Tottenham. Është e qartë se zbatimi i rregullores të lojës nuk ishte i duhuri, duke rezultuar kështu në cënimin e integritetit sportiv.

Ne i pranojmë plotësisht presionet nën të cilat punojnë zyrtarët e ndeshjeve, por këto presione supozohet të zbuten, jo të përkeqësohen, nga ekzistenca dhe zbatimi i VAR.

Prandaj jemi të pakënaqur që nuk është dhënë koha e mjaftueshme për të lejuar marrjen e vendimit të saktë dhe se nuk ka pasur ndërhyrje të mëvonshme. Është gjithashtu e papranueshme që dështime të tilla tashmë janë kategorizuar si ‘gabim i rëndësishëm njerëzor’. Të gjitha rezultatet duhet të përcaktohen vetëm nga rishikimi dhe me transparencë të plotë.

Kjo është jetike për besueshmërinë e vendimmarrjes në ndeshjet e ardhshme dhe duhet të zbatohet për të gjitha klubet, falë edhe leksioneve që përdoren për të bërë përmirësime në proces në mënyrë që të sigurohet që kjo lloj situate të mos përsëritet më. Ne ndërkohë do të shqyrtojmë të gjitha opsionet e mundshme që duhen për zgjidhjen e të tilla problemeve”, mbyllej deklarata e Liverpool.

Të fundit

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season,...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Dhërmi/ 56-vjeçari kapet në flagrancë duke shkarkuar inerte pa autorizim

Një 56-vjeçar është nën hetim në gjendje të lirë, pasi u kap duke shkarkuar inerte në afërsi të një aksi rrugor, pa autorizim nga...

Humbi rrugën në Malin e Dajtit, policia i shkon në ndihmë turistit gjerman

Policia i ka ardhur në ndihmë një shtetasi gjerman. Ky i fundit rreth pasdites, në Malin e Dajtit, duke eksploruar natyrën, ka humbur rrugën,...

Tentativa për grabitje në fshatin Prush/ Autorët përleshën me efektivin

Tre personat e armatosur të cilët tentuan të vidhin me armë banesën e Gani Himës në fshatin Prush të Tiranës, patën përplasje me policinë,...

Lajme të tjera

Web TV