Tregoi skemën se si komunikonin ‘bosët’ e krimit, gazetarja kërcënohet ‘live’ në emision

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gazetarja Dorjana Bezat është kërcënuar me një mesazh në telefon, ndërsa ishte e ftuar në emisionin Top Story.

Ajo u shpreh se tashmë nuk i bënin më përshtypje mesazhet kërcënuese.

Mesazhi kërcënues iu dërgua gjatë kohës kur po diskutoheshon detaje nga bisedat e personazheve të krimit në rrjetin Sky.

Para se të merrte mesazhin kërcënues, Gazetarja Bezat ka zbuluar detaje për telefonin e veçantë që përdorej nga bota e krimit dhe baronët e drogës për të komunikuar përmes aplikacionit SKY ECC.

Bezat tregoi se si drejtësia evropiane mundi të shtinte në dorë serverin qëndror të SKY ECC dhe më pas e përdori atë për të gjurmuar kriminelët.

Gazetarja shtoi më tej se telefoni nuk duhet të kishte GPS dhe sistemin audio dhe të kamerave funksional, pasi sipas saj duke mos pasur këto opsione, ai ishte i besueshëm për kriminelët që ta përdornin dhe të mos gjurmoheshin nga autoritetet./  S.M

Të fundit

Në momentin e papërshtatshëm, deputeti i Rithemelimit bën kërkesën e pazakontë

Deputeti i Rithemelimit, Tomorr Alizoti ka marrë fjalën në Kuvend ku nuk i kurseu as emocionet dhe përjetimet personale...

“Çdo ndërtesë do ketë kod unik”/ Balla: Do jemi vendi i parë në Ballkan…

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, në fjalën e tij në parlament, deklaroi se Ministria e Brendshme po punon për të pasur regjistër adresash në...

Çfarë po ndodh? FNSH dhe ‘Shqiponjat’ kontrolle ‘blic’ në Fushë-Krujë

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Shqiponjat kanë nisur disa kontrolle 'blic' në Nikël të Fushë Krujës. Mësohet se kontrollet po bëhen në disa prej...

I dyshuar si porositësi i dhunës barbare ndaj avokatit/ Ky është Dritan Nano

Personi që po shihni në foto, është Dritan Nano. Sipas grupit hetimor, Nano është organizatori dhe porositësi i dhunës barbare ndaj avokatit Sokol Mëngjesi,...

Makinat përplasen ‘kokë më kokë’, nisen me urgjencë për në spital 4 maturantë

Dy automjete që po udhëtonin maturantët janë përplasur kokë më kokë. Raportohet se ngjarja ka ndodhur në Vlorë. Nga të dhënat paraprake mësohet se...

Lajme të tjera

Web TV