“Nuk ndryshon norma bazë e interesit”/ Sejko: Ekonomia shqiptare ka vijuar të rritet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Guvernatori i Banksës së Shqipërisë, Gent Sejko deklaroi se norma bazë e interesit nuk do të ndryshojë.

Gjatë një konference për mediat, Sejko u shpreh se ekonomia shqiptare ka vijuar të rritet.

Ndër të tjera, Sejko u shpreh se për të ardhmen mbeten pozitive.

“Të dhënat e reja, të marra në analizë, kanë qenë në përgjithësi në linjë me pritjet tona. Aktiviteti ekonomik ka vijuar të rritet në 3 mujorin e dytë dhe të tretë të vitit, ndërsa inflacioni ka ardhur në rënie. Këshilli mbikqyrës vlerësoi se normalizimi i kujdesshëm i qëndrimit të politikës monetare, ka dhënë një kontribut pozitiv në trendin rënës të inflacionit dhe në ruajtje të ekuilibrave  makroekonomikë të vendit. Projeksionet për të ardhmen mbeten pozitive. Megjithë ngadalsimin e përkohshëm, ekonomia shqiptare pritet të vijojë të rritet në të ardhmen, ndërsa inflacioni parashikohet të kthehet në objektiv, në mesin e vitit 2024.

Në këto rrethana, Këshilli Mbikqyrës vlerësoi se qëndrimi aktual i politikës monetare mbetet i përshtatshëm. Inflacioni vijon të shënojë rënie në 3 mujorin e tretë të vitit, duke regjistruar vlerat respektive 4.2 dhe 4.5 %, në muajt korrik dhe gusht.

Ritmi i rënies, erdhi me ngadalësim gjatë 3 mujorin e tretë, ndërkohë që ifnlacioni i çmimeve të shërbimeve dhe mallrave të konsumit afagjatë, u shfaq i qëndrueshëm”, theksoi ai./I.S

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV