Papa Françesku: Masat ndaj ndryshimeve klimatike janë të pamjaftueshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Reagimet ndaj ngrohjes globale janë të pamjaftueshme ndërsa bota po shembet, tha në një deklaratë ditën e sotme Papa Françesku. Ai paralajmëroi kundër opinioneve të paarsyeshmetë skeptikëve të klimës.

“Pavarësisht se sa shumë përpiqemi t’i mohojmë, t’i fshehim ose t’i vëmë në perspektivë, shenjat e ndryshimit klimatik janë gjithnjë e më të dukshme”, tha Papa.

Papa këmbënguli në dëmin e shkaktuar nga “ndërhyrja e shfrenuar e njeriut në natyrë” dhe kritikoi “mënyrën e papërgjegjshme të jetesës së modelit perëndimor”./kb

Të fundit

Tragjedi në La Liga, tifozi humbet jetën gjatë sfidës Granada-Athletic Bilbao

Ndeshja midis Granadës dhe Athletic Bilbaos që po zhvillohej në stadiumin “Nuevo Los Carmenes”, për javën e 16-të të...

As SHBA dhe as Anglia, nëse po mendoni të emigroni këto janë 5 qytetet më të mira

Doni të provoni fatin jashtë vendit, po mendoni të jepni dorëheqjen, të paketoni gjërat dhe të largoheni. Por ku të shkoni? Kjo është çështja. Hulumtimi...

Vajza gjen nënën e vdekur brenda sëndukut në Itali, trupi ishte dekompozuar

Trupi i pajetë i një gruaje që ishte dekompozuar është gjetur në një sënduk në dhomën e gjumit në banesën e saj në Caserta...

Ç’ndodhi? Njerëzit reagojnë ashpër ndaj fushatës së re të ZARA-s

ZARA ka publikuar fushatën e re (më 9 dhjetor), e cila ka ndezur zemërimin e shumë njerëzvë në rrjetet sociale, veçanërisht mbështetësit e Palestinës,...

Situata me reshjet në vend, ministri Balla: Shoferët të qarkullojnë me kujdes

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në akset rrugore në vend pas reshjeve të shiut dhe dëborës. Balla u...

Lajme të tjera

Web TV