Moda shkon edhe në Hënë: Prada do të krijojë kostumet e astronautëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Prada do t’i çojë kostumet e saj në nivelin tjetër pasi shtëpia italiane e modës njoftoi partneritetin me Axiom Space për të krijuar kostumet hapësinore për astronautët.

Këtë javë, marka luksoze në Milano njoftoi bashkëpunimin me kompaninë komerciale të hapësirës për të krijuar kostumet hapësinore të Nasa-s për misionin Artemis III të vitit 2025 – fluturimi i parë me ekuipazh në Hënë që nga Apollo 17 në 1972.

“Ekspertiza teknike e Prada-s me lëndët e para, teknikat e prodhimit dhe konceptet inovative të dizajnit do të sjellë teknologji të avancuara për të siguruar komoditet,” tha CEO i Axiom Space, Michael Suffredini.

Drejtori i marketingut i Prada-s, Lorenzo Bertelli, vlerësoi partneritetin, duke e cilësuar atë një “festim të vërtetë të fuqisë së krijimtarisë njerëzore dhe inovacionit për të çuar përpara qytetërimin.”

Të dy kompanitë thanë se kostumi hapësinor AxEMU do t’u sigurojë astronautëve aftësi të avancuara për eksplorimin e hapësirës, ndërsa do t’u ofrojë NASA-s sisteme njerëzore të zhvilluara për të hyrë, jetuar dhe punuar në dhe rreth Hënës./E.Ç

Të fundit

A do dërgojë NATO trupa në Ukrainë? ja si përgjigjet presidenti Zelensky

Presidenti i Ukrainës Volodymir Zelensky, i pyetur nga gazetarët në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, ka...

Rama: Presim të jemi me ju në ditën kur Ukraina do të marrë frymë lirisht

Kryeministri Edi Rama pas Samitit Ukrainë – Evropa Juglindore: Lufta ndalet, duke ndalur agresorit. Ukraina meriton të mbështetet dhe të ndihmohet me të gjitha mjetet...

Rama në konferencë me Zelenskyn: Të nderuar të mikëpresim një udhëheqës të rezistencës

Kryeministri Edi Rama deklaroi se kombi shqiptar mbështet Ukrainën në luftën e saj kundër agresionit rus. Në një konferencë të përbashkët për shtyp në Tiranë...

Samiti i Ukrainës në Tiranë/ Erdogan: Gati të rikthejmë palët në tryezën e bisedimeve

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan ka mbajtur një fjalë përshëndetëse në samitin për Ukrainën që po mbahet në Tiranë. Në një videomesazh presidenti...

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri Rama dhe presidenti i Ukrainës...

Lajme të tjera

Web TV