Rrezet X zbulojnë sekretin e ri për “Mona Lizën”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Leonardo da Vinci pikturoi “Mona Lizën” e tij të famshme me një shtresë bazë eksperimentale “ari mjaltë”, sipas analizave të reja me rreze X nga kimistët në Britani dhe Francë.

Studiuesit përdorën një teknikë të quajtur ‘difraksioni i rrezeve X sinkrotron’ për të parë strukturën molekulare të një grimce të vogël të veprës së famshme të artit të Da Vinçit. Ajo që ata gjetën ishte një nënshkrim i veçantë kimik nën sipërfaqe që duket se ka qenë i ri për “Mona Lizën” e tij – një bojë bazë që ata besojnë se da Vinci e ka punuar me një pluhur oksidi plumbi me ngjyrë portokalli dhe ndoshta vaj liri ose arre.

Inovacioni, i quajtur tani ‘plumbonacrite’, u miratua më vonë nga mjeshtrat holandezë të shekullit të 17-të dhe përdoret nga prodhuesit e automjeteve si ruajtës i ngjyrave sot, për të mbajtur makinat sportive të kuqe dhe portokalli të duken të ndritshme.

“Ai ishte dikush që i pëlqente të eksperimentonte”, tha autori kryesor i studimit të ri. Secila prej pikturave të tij është krejtësisht e ndryshme teknikisht.

“Mona Lisa”, portreti novator i da Vinçit i gruas me buzëqeshjen enigmatike, argumentojnë këta shkencëtarë dhe historianë arti, ka ende më shumë sekrete për të zbuluar.

“Është interesante të shihet se me të vërtetë ekziston një teknikë specifike për shtresën tokësore të “Mona Lizës”, tha autori kryesor Victor Gonzalez.

Përbërja e rrallë, plumbonakriti, u zbulua në shtresën e parë të da Vinçit, pikërisht mbi drurin e plepit, mbi të cilin ikona e Rilindjes italiane pikturoi kryeveprën e tij.

Zbulimi, sipas Gonzalez-it, konfirmoi për herë të parë atë që historianët e artit kishin hipotezuar prej kohësh: se da Vinci ka shumë të ngjarë të përdorte pluhur oksidi plumbi për t’u trashur dhe për të ndihmuar në tharjen e bojës së tij ndërsa filloi të punonte në portretin.

Lexo edhe :  Këto janë gratë më të pasura në botë! Si i vunë pasuritë e tyre marramendëse!

Gjetja e plumbonakritit në “Mona Lisa” dëshmon “frymën e eksperimentimit pasionant dhe të vazhdueshëm të Leonardos si piktor”, u tha Bambach gazetarëve./E.Ç

Të fundit

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Lajme të tjera

Web TV