test

Ky është “përbindëshi” i blinduar në të cilin mbështetet Izraeli për të hyrë në Gaza

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në historinë ushtarake, thuhet se ushtritë e mëdha të botës kanë kërkuar gjithmonë atë që quhet plumb argjendi.

Në realitet, kjo shprehje me reminishenca vampirike nënkupton në fushën e luftës vendndodhjen e një arme që zgjidh gjithçka, që anon plotësisht konfliktin në favor të kujtdo që e posedon.

Mjeti i blinduar Namer i forcave tokësore izraelite nuk është një plumb argjendi, por është një nga mjetet e rëndësishme që ata kanë për inkursionin e planifikuar në Gaza.

Namer është transportuesi më i blinduar i personelit në botë në kategorinë e tij.

Ai është i pajisur me forca të blinduara modulare, duke përfshirë një paketë armaturë të barkut në formë V dhe mbrojtje CBRN.

Me peshë 65 ton, ai mund të mbajë deri në 12 ushtarë: 9 prej tyre janë ushtarë me stuhi dhe 3 të tjerët janë anëtarë të ekuipazhit.

Pjesa e pasme e helmetës është e pajisur me një rampë hidraulike që lejon ushtarët të hyjnë dhe të dalin nga automjeti me mbrojtje maksimale.

Ka mbrojtje elektronike: një sistem kundër raketave dhe raketave që krijon një lloj flluske mbrojtëse rreth automjetit.

Ai është i paisur  me një mitraloz Browning M2 ose një granatëhedhës Mk 19 të montuar në një stacion armësh të kontrolluar nga distanca nga brenda automjetit.

Namer luan një rol kyç në pushtimin e Gazës për shkak të elementëve të ndryshëm, por më vendimtari është për shkak të nivelit shumë të lartë të armaturës.

Ka një armaturë shumë të fuqishme. Jo më kot, peshon 65 tonë dhe qëllimi kryesor është transportimi i këmbësorisë.

Nuk është një tank luftarak si Leopardi apo vetë Merkava izraelite, pasi këto kanë kapacitet artilerie dhe hapësirë ​​vetëm për ekuipazhin.

Lexo edhe :  Danimarkë, zjarr në ndërtesën farmaceutike Novo Nordisk në Kopenhagen

Ndërtimi i saj bazohet në maune (me fjalë të thjeshta dhe të kuptueshme: shasia), pikërisht Merkava, një tjetër nga pjesët e blinduara që do të jetë vendimtare për palën izraelite.

“Namer është një përbindësh, është shumë i rëndë dhe shumë i blinduar dhe është krijuar për të siguruar mbijetesën e ekuipazhit sa më shumë që të jetë e mundur,” shpjegon profesori i drejtësisë në Universitetin e La Laguna, Luis V. Pérez Gil.

Armatura e tij është gjithashtu elektronike, pasi ka një sistem anti-raketë dhe antiraketë që gjeneron një lloj flluske mbrojtëse rreth automjetit që e mbron atë nga predha të drejtuara dhe e bën këtë me nivele shumë të mira efektiviteti.

Ai është i aftë të lëshojë kundërraketë që “verbojnë” (ngatërrojnë) predhën e armikut, duke e bërë atë inerte ose të padobishme.

Megjithate duhet theksuar se teknologjia në vetvete nuk fiton beteja, nuk është plumbi i argjendtë i dëshiruar, por gjendja e stërvitjes së luftëtarëve, duke folur gjithmonë në terma të përgjithshëm, pasi ka më shumë elementë që ndikojnë në zhvillimin e operacioneve.

Namer është një mjet vendimtar, por faktorët që duhen marrë parasysh janë aq të shumtë sa rezultati i operacioneve është plotësisht i pasigurt./ Përshtati në shqip nga Lavanguardia, E.T

 

 

Të fundit

Portugalia synon të vulosë kualifikimin ndaj Turqisë, formacionet zyrtare të skuadrave

Kombëtarja e Turqisë dhe ajo e Portugalisë kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare para duelit që nis me fillim nga...

Ushqimet që shkaktojnë gazra, mënyra e duhur si t’i konsumoni

Edhe pse fasulet janë më famëkeqet për nxitjen e gazrave, ka shumë ushqime të tjera që shkaktojnë gazra dhe shqetësime gastrointestinale. Gazat prodhohen kryesisht nga...

Lando Norris do të niset nga Pole Position në Çmimin e Madh të Spanjës, befason Hamilton

Lando Norris do të niset i pari në garën e së dielës në Çmimin e Madh të Spanjës në Formula 1. Piloti britanik i...

Tri gjërat që duhet të bëni për të fituar zemrën e një gruaje

Sipas një prej sondazheve në rrjetet sociale, ka disa gjëra kyçe që gratë presin nga partnerët e tyre të mundshëm. Disa prej tyre janë...

Gjeorgjia merr pikën e parë historike në Europian, Çekia i “shpëton” humbjes

Gjeorgjia dhe Çekia e mbyllën në barazim 1-1 ndeshjen e dytë të Grupit F. Për të dyja kombëtaret kjo ishte pika e parë në...

Lajme të tjera

Web TV