test

Bujqësia e pasiguruar/ Shqipëria vendi më i rrezikuar në ballkan nga katastrofat natyorer

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria është vendi më i rrezikuar në Ballkanin Perëndimor nga katastrofat natyrore sipas një studimi të kryer nga Universiteti i Harvardit.

E me gjithë rreziqet, kryesisht nga përmbytjet dhe tërmetet të cilat janë bërë më të ndjeshme se kurrë më parë vitet e fundit, vullneti i shqiptarëve për t’u siguruar vijon të mbetet në shkallë të ulët.

Me gjithë humbjet e konsiderueshme si pasojë e breshrit, ngricave apo përmbytjeve, vetëm një pjesë e vogël e bujqve në vend kanë siguruar të mbjellat e tyre.

 “Bujqësia është një nga sektorët e rëndësishëm të ekonomisë sonë, që rezulton në masë të madhe e ekspozuar ndaj ndryshimit të kushteve klimatike.

Sigurimi i bujqësisë mund të ishte një mjet i rëndësishëm i menaxhimit të rrezikut që ndihmon fermerët të mbrohen nga humbjet financiare për shkak të fatkeqësive natyrore dhe kushteve klimatike.

Ky sigurim është pak i zhvilluar në Shqipëri, ndaj ndarja e eksperiencave më të mira në këtë drejtim do të ishte e dobishme për një avancim sa më të mirëmenduar”, u shpreh Ervin Mete, ministër i Financave dhe Ekonomisë.

Mirëpo, për Kryetarin e Komisionit të Ekonomisë, deputetin socialist Eduart Shalsi, ecuria e dobët e sigurimeve në sektorin bujqësor vjen sa nga mungesa e njohurive nga fermerët, aq edhe për faj të kompanive.

Qeveria ka hedhur ndërkohë për konsultim publik një projektligj i cili detyron qytetarët dhe bizneset të sigurojnë pronat e tyre nga tërmetet.

Ministri Mete tha se drafti do të rishikohet pas konsultimeve edhe me Bankën Botërore, në mënyrë që primi që do të paguhet të jetë i përballueshëm nga qytetarët. Shtresat në nevojë pritet të mbështeten nga buxheti i shtetit./   S.M

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV