Nëse sapo ke humbur njërin prind, ky artikull ju ndihmon si ta përballoni dhimbjen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Vdekja e një prindi mund të jetë një humbje shkatërruese për shumëkënd. Sidomos nëse me prindin ka qenë një marrëdhënie e vazhdueshme dashurie dhe mbështetjeje, vdekja sikur shënon fundin e përjetshëm të këtij raporti.

Por, persona të tjerë mund ta përjetojnë më keq humbjen, me zemërim, ankth, depresion etj.

Ekspertët thonë se nuk ka mënyra të drejta apo të gabuara në përjetimin e situatave pasi një prind ndërron jetë, të gjitha emocionet janë të kuptueshme. Nëse ndiheni të pikëlluar dhe ju duket sikur po prekni fundin pas humbjes që keni pësuar, ja disa këshilla ekspertësh sesi të përballeni me këtë situatë.

-Lejojeni veten të ndjeni çdo lloj emocioni

Sidomos në ditët e para pasi keni humbur njërin prind, mjekja Servaty-Seib thotë se është e rëndësishme të jeni të durueshëm me veten dhe të ndjesh gjithçka që po përjeton.

-Gjeni mënyra për t’ia dalë mbanë me jetën e përditshme

Nëse jeni në punë, duhet ta kuptoni se zija juaj përfundon sapo fusni këmbët në zyrë. Nëse nuk kaloni asnjë ditë pa qarë, gjeni një vend të fshehtë në ambientin e punës ku mund të shfryheni. Në raste të tjera, kujtojini vetes arsye të përditshme për të funksionuar, si familja, fëmijët, blerjet etj.

-Mbështetuni tek ata që kujdesen për ju

Studimet tregojnë se të pasurit njerëz mbështetës mund të jetë e dobishme për njerëzit që janë të pikëlluar, veçanërisht nëse humbja ka qenë traumatike. Miq, shokë apo familjarë mund të jenë një shpatull e ngrohtë për ju!

-Mbani ditar

Disa njerëz e shohin shkrimin e ditarit si një mënyrë të dobishme për të përballuar humbjen dhe mërzitjen pas vdekjes së një prindi. Si diçka personale, ju aty mund të rendisni gjithë emocionet dhe përjetimet për atë që po kaloni.

Lexo edhe :  Kjo metodë e përdorur në ushtri mund të të bëjë të flesh për 2 minuta

-Aktivitete fizike

Mërzitja mund të jetë rraskapitëse, por për njerëz ushtrimet fizike janë një mënyrë e dobishme për të përballuar humbjen, edhe kur nuk keni energji.

-Kujtojeni prindin e humbur përmes fotografive ose gjërave që keni bërë bashkë

Për disa njerëz, shikimi i fotove të vjetra ose përfshirja në aktivitete që dikur i bënit bashkë më parë mund të jetë një mënyrë e mirë për të përballuar pikëllimin.

-Bëni gjëra që ju gëzojnë

Është normale të ndihesh fajtor/e kur përjeton momente të bukura pas humbjes së prindit, por ekspertët thonë se është normale të përjetosh gëzim dhe nuk ka pse të ndiheni në faj. Një film i bukur, një filxhan kafeje, një trajtim në qendër SPA mund të jenë zgjidhje për ju./E.Ç

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV