FOTO/ Festë në kufi, çfarë përmbajnë kamionët e ndihmave që u futën në Gaza

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po punon me Egjiptin dhe Gjysmëhënën e Kuqe Palestineze për të siguruar që furnizimet mjekësore të arrijnë spitalet në Gaza.

Ai thotë se automjetet që transportojnë furnizimet janë në Egjipt duke u drejtuar për në vendkalimin Rafah. Sot në mëngjes, një numër kamionësh me ndihma në vendkalim u lejuan të hyjnë në Gaza – të tjerët mbeten në pritje në anën egjiptiane.

OBSH thotë se furnizimet për automjetet që po i afrohen kalimit përfshijnë:

“Ilaçe dhe furnizime për trajtimin e traumave 1200 persona”

“Çanta portative për trajtimin e traumave për trajtimin në vend të deri në 235 personave të lënduar”

“Ilaçe dhe trajtime për sëmundjet kronike për 1,500 persona dhe ilaçe bazë esenciale dhe furnizime shëndetësore për 300,000 njerëz për tre muaj”.

“Këto furnizime janë një litar shpëtimi,” thotë OBSH, “për njerëzit e plagosur rëndë ose ata që luftojnë me sëmundje kronike, të cilët kanë duruar dy javë pikëlluese qasje të kufizuar në kujdes dhe mungesa të rënda të ilaçeve dhe furnizimeve mjekësore”.

Ndërkohë, fill pasi nisi futja e kamionëve të parë, të pranishmit në anën e kufirit në Egjipt kanë nisur të festojnë.

Të fundit

“Shqiptarët më shumë pëlqejnë një fallxhore sesa ndjekin një…”/Habit shkencëtari i njohur

Shkencëtari Taulant Muka, në një intervistë televizive, teksa foli për faktin se në çfarë përmasa gjendet sot universiteti shqiptar,...

Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëjetueses, pranga 20-vjeçarit në Dibër

Një 20-vjeçar është arrestuar nga Policia në Dibër, pasi i riu ushtronte dhunë fizike ndaj bashkëjetueses së tij. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Zall Reç,...

Rikthehet Harry Potter, ja kur do të shfaqet seriali premierë

Seriali televiziv “Harry Potter” po ecën përpara, me Warner Bros. Discovery tani synon të sjellë në vitin 2026 premierën e tij zyrtare. Data u njoftua...

U hodh nga kati i tretë i Spitalit të Traumës, ndërron jetë 47-vjeçari, detaje

Më datë 25.02.2024, rreth orës 05:30, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3-të i Spitalit të Traumës, shtetasi M. H., 47 vjeç, i...

Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e këngës popullore e qytetare të Shqipërisë së Mesme si dhe e shumë hiteve Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj. As më shumë...

Lajme të tjera

Web TV