Sa kushton të kurohesh me kancer. Si funksionon në Shqipëri dhe në botë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dona Godaj, Ceo e YWCA of Albania dhe Bardhyl Reso  kanë folur për kancerin e gjirit ndërsa ka bërë edhe një thirrje shtetin që të mbulojë kostot për gratë që preken nga kjo sëmundje e rëndë.

Godaj tha se gratë që jetojnë në krahina të largëta e kanë të pamundur që të mbulojnë të gjitha shpenzimet për kurim në kryeqytet, nesh janë me të ardhura të pakta.

Ndërsa theksoi se shteti mund t’i vijë në ndihmë duke miratuar një lloj rimbursimi që i përfshin transportin, akomodimin etj në mënyrë që gratë që preken nga kanceri të përballojnë trajtimin në spital.

“Zonjat që jetojnë në krahina shumë të largëta nuk e kanë mundësinë të vijnë deri në Tiranë, pasi ka kosto transporti, akomodimi, ushqimi dhe për një person që nuk ka të ardhura nuk shkon fare.

Kemi bërë kërkesë që për një zonjë që vjen nga një familje me të ardhura të pakta t’i ofrohet një lloj rimbursimi, ka shumë sfida që njerëz të ndryshëm thonë nuk i bëj sepse nuk i përballon financiarisht”, tha Godaj.

Ndër të tjera, zoti Reso tha se në SHBA shteti mbulon shpenzimet në lidhje me shëndetin për personat që janë me të ardhura të pakta, përmes një ishorance e cila është një formë pagese.

“Në Amerikë ato që kanë të ardhura blenë ishorancë, i mbulon të gjitha. Përveç asaj pagesës fikse mund të ketë edhe pagesa shtesë kur bën vizitë, por ata me të ardhura të pakta, shteti i mbulon ishorancë shtetërore.

Mbulon shëndetin e njerëzve dhe njësoj funksionon në spitale, të gjitha me operacione, me vizita etj. Nuk pret as rrallë, i vetmi shërbim në SHBA që nuk ka rrallë. E njëjta gjë funksionon në Itali dhe Gjermani”, tha Reso./  S.M

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV