Ju pëlqejnë veshjet e kuqe?! Ja çfarë nënkupton ky detaj për karakterin tuaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ngjyrat janë shumë më të fuqishme nga sa e kuptojmë. Ngjyrat simbolizojnë gjëra të ndryshme dhe dërgojnë mesazhe në nëndijen tonë.

Çdo ngjyrë mund të ndikojë te njerëzit përreth jush, por ju duhet të konsideroni fuqimisht përdorimin e të kuqes për të pasur sukses dhe përparim.

Kjo ngjyrë e gjallë dhe e gëzuar lidhet me mbijetesën tonë primare dhe nënkupton forcën dhe elasticitetin. E kuqja në mënyrë të pandërgjegjshme frymëzon dhe ndihmon mbajtësin të ndërmarrë veprime dhe të ketë sukses.

Duam apo jo, rrobat dhe ngjyrat janë të lidhura me nënndërgjegjen tonë. Në mënyrë të pandërgjegjshme, ne presim disa gjëra nga ngjyra të veçanta dhe gjykojmë të tjerët në bazë të ngjyrës që ato kanë veshur.

Nuk është rastësi që disa nga femrat më të fuqishme dhe më të famshme kanë veshur qëllimisht të kuqe. Së fundmi, ne pamë Amy Coney Barrett të veshur me një fustan të kuq në seancë. Ish-zonja e parë Nancy Reagan ka një foto me një kostum të kuq të firmës. Princesha Diana është parë shpesh në publik e veshur me të kuqe.

Ngjyra e kuqe shpesh përdoret për të dërguar mesazhe besimi tek publiku.

Në psikologjinë e ngjyrave, e kuqja shkakton ndjenjat më të mëdha të çdo ngjyre. Ndërsa ngjyrat si jeshile dhe blu zakonisht konsiderohen të qeta dhe qetësuese, e kuqja është ngjyra më e nxehtë dhe më emocionale.

Kjo ngjyrë intensive ka më shumë lidhje psikologjike dhe emocionale se çdo ngjyrë tjetër në spektër. E kuqja lidhet me pasionin, dashurinë, fuqinë, besimin dhe zemërimin./   S.M

Të fundit

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën...

Rita Lati zbulon parodinë që e bëri të famshme (Video)

Rita Lati ka ushqyer me humor publikun shqiptar prej dekadash, duke shkruar emrin e saj krah aktoreve më të dashura. Në fillimet e saj u...

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i konsumit tejkalon ndjeshëm  vendet e...

1 në 5 adoleshentë, obez/ Shkak kequshqyerja dhe mungesa e aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Lajme të tjera

Web TV