NASA zbulon asteroidin që mund të na bëjë të gjithëve milionerë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Misioni i fundit i NASA-s ka zbuluar që një asteroid të rrallë që teorikisht mund t’i bëjë të pasur të gjithë në Tokë.

Asteroidi është i mbushur me ar, si dhe me hekur dhe nikel, me një vlerë të përllogaritur të kombinuar prej 10,000,000,000,000,000,000 dollarësh (i njohur ndryshe si 10,000 kuadrilion dollarë).

Megjithatë, në realitet, nëse shkencëtarët do ta zbatonin këtë plan, ai do të rrëzonte menjëherë ekonominë botërore – njësoj sikur çdo person i gjallë të fitonte çmimin e parë të lotarisë.

NASA ka thënë se shfrytëzimi i asteroidit nuk është qëllimi i saj; agjencia hapësinore ka thënë se nisi misionin për të mësuar rreth bërthamave planetare dhe se si formohen planetët./E.Ç

Të fundit

Përse i duhet Ilir Metës simbolika e fitores së partisë së Gruevskit?

Nga Mero Baze Ashtu si Albin Kurti në Kosovë, edhe Ilir Meta në Shqipëri mori pozicion të qartë në zgjedhjet...

A ka pasur lobe shqiptare në Perandorinë Osmane?

NGA HASAN BELLO Për periudhën klasike të shtetit osman (vitet 1300-1600), është e vështirë të nxirren konkluzione të sakta. Kjo për shkak të studimeve të...

Pas dy javësh të nxehta, temperaturat ulen ndjeshëm/ E marta rikthen reshjet e shiut

Këtë javë vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore...

Shqiptarët e bllokuar në Izrael flasin nga Tel Aviv pas sulmit: Na kujtuan komunizmin

Drejtoresha e turizmit në Ministri Herida Duro, së bashku me vajzën 10 muajsh, janë dy nga tetë shqiptarët e bllokuar në Tel Aviv. “Është e...

Sulmi i Iranit ndaj Izraelit, reagon NATO: Konflikti të mos dalë jashtë kontrollit

Aleanca e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO) ka dënuar sulmin e mbrëmshëm të Iranit kundër Izraelit, ndërsa ka bërë thirrje për përmbajtje në...

Lajme të tjera

Web TV