Free Porn
xbporn

1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
yasbetir1.xyz
winbet-bet.com
1kickbet1.com
1xbet-ir1.xyz
hattrickbet1.com
4shart.com
manotobet.net
hazaratir.com
takbetir2.xyz
1betcart.com
betforwardperir.xyz
betforward-shart.com
betforward.com.co
betforward.help
betfa.cam
2betboro.com
1xbete.org
1xbett.bet
romabet.cam
megapari.cam
mahbet.cam
1xbetgiris.cam
betwiner.org
betwiner.org
1xbetgiris.cam
1xbet
1xbet
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
alvinbet.site
alvinbet.bet
alvinbet.help
1xbet giris
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
1xbetgiris.cam
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
pinbahis.com.co
betwinner
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
betwiner.org
1xbet
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
1xbete.org
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
betforward
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
yasbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
1xbet
یاس بت
وین بت
وان کیک بت
هتریک بت
manotobet
حضرات بت
takbet
بتکارت
آلوین بت
ریتزو بت
alvinbet
بت فا
betboro
romabet
megapari
mahbet
سایت بت فوروارد
اونجا بت
betboro.us
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
1betcart.com
betcart
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی
بهترین سایت شرط بندی ایرانی

 • melbet
 • megapari
 • megapari giriş
 • melbet
 • betrari giriş
 • onbahis giriş
 • Vdekjet nga goditjet në tru mund të rriten me 50% deri në vitin 2050

  113 563 lexime

  124,178FansaPëlqeje

  Vdekjet nga goditjet në tru do të rriten me 50% deri në vitin 2050 nëse nuk merren masa urgjente për të mbrojtur popullsinë e botës, paralajmëron një ekip ndërkombëtar studiuesish në një studim të botuar në “Lancet Neurology”. 

  Të rinjtë dhe ata që jetojnë në vende me të ardhura të ulëta dhe të mesme janë në rrezik veçanërisht të lartë, thotë studimi.

  Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, goditja në tru është shkaku i dytë kryesor i vdekjeve në mbarë botën, duke shkaktuar 6.6 milionë vdekje në vitin 2020. Ky numër pritet të arrijë në 9.7 milionë deri në vitin 2050 , sipas studimit.

  Megjithëse goditjet në tru janë të zakonshme, vdekjet shpërndahen në mënyrë të pabarabartë, me 86% që ndodhin në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

  Sipas studiuesve, numri i lartë i vdekjeve nga goditjet në tru është për shkak të shpërndarjes së pabarabartë të burimeve të kujdesit shëndetësor, mungesës së programeve parandaluese, ndotjes dhe faktorëve të stilit të jetesës, ndër të tjera.

  Njerëzit po nënvlerësojnë barrën e shëndetit publik të goditjes në tru, thonë studiuesit, të cilët parashikojnë se kostoja e trajtimeve të goditjes në tru dhe të ardhurat e humbura do të rritet nga 891 miliardë dollarë në vit në 2017 në 2.31 trilion dollarë deri në vitin 2050 .

  “Këto vlerësime janë tregues i barrës gjithnjë në rritje që do të shohim në vitet e ardhshme nëse nuk ndërmerren veprime urgjente dhe efektive,” tha autorja kryesore e studimit Valerie Feigin nga Universiteti i Teknologjisë Auckland në Zelandën e Re.

  Ky veprim duhet të përfshijë fushata ndërgjegjësimi, mbikëqyrje me kosto të ulët, trajtim më të mirë dhe opsione mjekimi, si dhe bashkëpunim rajonal, sugjerojnë studiuesit.

  Lexo edhe :  Biden akuzon Elon Musk: Bashkë me miqtë e tij po përpiqen të blejnë zgjedhjet

  Megjithatë, studiuesit vërejnë se goditjet në tru janë kryesisht të parandalueshme. Faktorët e stilit të jetesës, të tilla si një dietë e shëndetshme, aktiviteti i rregullt fizik dhe ndërprerja e duhanit, mund të zvogëlojnë rrezikun e goditjes në tru, ashtu si monitorimi i rregullt i kushteve të presionit të lartë të gjakut./   S.M

  Të fundit

  “Dua të jem në qendër të vëmendjes”, habit Meri Shehu: Do jem pjesë e një filmi!

  Astrologia Meri Shehu ka qenë e ftuar në një emision televiziv, ku përveçse ka treguar eksperiencën e saj në...

  Vaksina që të mbron përjetësisht nga gripi do të jetë gati së shpejti

  Një vaksinë e përgjithshme, që mbron nga çdo formë e gripave, mund të jetë në dispozicion brenda pesë vjetëve, thonë shkencëtarët raporton “The Sun’. Virusi...

  Kurrë mos mbani taka gjatë shtatzënisë, ja pse

  Mëmësia është një përvojë emocionuese dhe e gëzueshme, por nuk është pa rreziqe. Trupi i një gruaje pëson ndryshime të shumta gjatë shtatzënisë. Ajo...

  E bukur dhe e vërtetë, Policia Rrugore në Tiranë ofron ujë qytetarëve dhe turistëve

  Do të vije bast se cila nga pijet është më e mira, dhe nuk do të besoje se do të ishte UJI përgjigjja e duhur për...

  Çfarë i ndodhi? Avokati i Berishës përfundon në spital

  Genc Gjokutaj ka deklaruar se nuk mund të konceptohet tërheqja e tij nga mbrojtja ligjore e kryetarit të opozitës Sali Berisha, e cila mbart...

  Lajme të tjera

  Web TV