Banka Qendrore Evropiane mban të pandryshuar normën bazë të interesit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas 10 rritjeve radhazi të normave të interesit, Banka Qendrore Evropiane (BQE) vendosi të lërë të pandryshuar normën e interesit referencë në Eurozonë në 4.5%.

BQE e bëri të ditur këtë pas një takimi të jashtëm të bordit të drejtorëve të bankës në Athinë.

Shumë ekonomistë prisnin që banka qendrore nuk do të rriste më tej normat e interesit për momentin. Inflacioni në Eurozonë ka rënë kohët e fundit. Në të njëjtën kohë, shqetësimet për ekonominë po rriten.

“Bazuar në vlerësimin aktual, Këshilli Drejtues konsideron se normat bazë të interesit të BQE-së janë në nivele që, nëse mbahen për një periudhë mjaft të gjatë, do të japin një kontribut thelbësor në arritjen e këtij objektivi”, theksoi BQE./I.S

Të fundit

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Vrasja e Osman Berberit, cili është roli i shokut të tij, Besnik Ndou?

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur nw shkurt tw vitit 2009, kur...

Vrasja e “Pushit”, pse dyshonte nëna e viktimës te dy shokët e tij. Dëshmitë

Emisioni Në Shënjestër në News24, i gazetares Klodiana Lala ka hedhur dritë mbi ngjarjen e rëndë të ndodhur në shkurt të vitit 2009, kur...

Lajme të tjera

Web TV