Kontratat e së ardhmes u rritën deri në 5.3% të enjten(26 tetor) dhe janë rritur me më shumë se 30% që kur Hamasi sulmoi Izraelin.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu konfirmoi se një pushtim tokësor në Gaza është ende duke u përgatitur. Presidenti i SHBA Joe Biden tha se i ka kërkuar kombit të vonojë një inkursion të plotë për të ndihmuar në sigurimin e lirimit të pengjeve të mbajtura nga Hamasi, i cili konsiderohet një organizatë terroriste nga SHBA dhe Bashkimi Europian.

Një përshkallëzim i konfliktit për të përfshirë rajonin më të gjerë do të rrezikonte ndërprerjen e mëtejshme të prodhimit dhe eksporteve të gazit nga Izraeli, si dhe pengimin e mundshëm të anijeve LNG që kalojnë nëpër ngushticën e Hormuzit.

Lufta ka përkuar me fillimin e sezonit të ngrohjes në hemisferën veriore, me Europën ende në një pozitë të cenueshme teksa kërkon burime të reja gazi pasi u ndërpre nga shumica e flukseve të tubacioneve ruse vitin e kaluar.

Vendet e magazinimit në të gjithë Europën janë pothuajse 99% plot, por nevojiten furnizime të qëndrueshme nëse një ftohje e zgjatur rrit kërkesën për ngrohje. Europa varet shumë nga rrjedhat e gazit natyror të lëngshëm tani, duke e bërë tregun e saj reaktiv ndaj ngjarjeve më larg nga kontinenti.

“Çmimet e gazit natyror në BE janë rritur javët e fundit, duke theksuar se mbështetja në importet e LNG nuk është pa rrezik,” tha Capital Economics në një shënim.

Tani për tani, një periudhë moti më i ftohtë parashikohet në fund të javës së ardhshme, e cila mund të testojë se sa mirë është përgatitur rajoni për rritjen e kërkesës për ngrohje.

Lexo edhe :  Rriten investimet e huaja/ Rekord në tremujorin e parë, arritën në 354 milionë euro

Kontratat e së ardhmes holandeze të muajit të parë, pikë referimi për gazin në Europë, u rritën me 1.9% në 50.85 € për megavat-orë në Amsterdam. Çmimet në Mbretërinë e Bashkuar gjithashtu u rritën./  S.M