Deri në vitin 2100 popullsia e botës do të shembet (dhe më keq mund të ndodhë)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas dy shekujsh rritjeje eksponenciale, është e pashmangshme që popullsia botërore të pësojë një rënie të mprehtë deri në fund të këtij shekulli: kjo është ajo që del nga një studim i botuar në World dhe i kryer nga William Rees, autor i mbi 150 studimeve mbi rritjen dhe rritjen dhe zhvillimi socio-ekonomik dhe babai i shprehjes ” gjurmë ekologjike “.

Sipas Rees, konsumi ynë i paqëndrueshëm i burimeve të tokës dhe rritja eksponenciale e popullsisë e ka shtyrë shoqërinë moderne drejt një gjendjeje “mbi numër të avancuar”.

CIKLI I BURIMEVE. Të gjitha llojet e kafshëve janë të predispozuara natyrshëm të rriten dhe të riprodhohen derisa habitati i tyre të arrijë pikën e thyerjes: kur kjo ndodh ka mungesë ushqimi, përhapjen e sëmundjeve ose shtohet grabitqari; më pas popullsia zvogëlohet, burimet bëhen sërish të disponueshme dhe habitati riparohet, duke lejuar që cikli të fillojë përsëri.

NJË MËNYRË JETESE E PAQËNDRUESHME. Me njerëzit nuk shkoi saktësisht kështu: fillimi i shfrytëzimit të lëndëve djegëse fosile lejoi një rritje të ushqimit dhe burimeve, duke shkaktuar një rritje konsekuente eksponenciale të popullsisë botërore, e cila në 200 vitet e fundit ka shkuar nga një në tetë miliardë. .

“Ne kemi adoptuar një mënyrë jetese vetë-sabotuese, në të cilën burimet e kufizuara që kanë lejuar shoqërinë tonë industriale të lulëzojë, herët a vonë do të jenë të pamjaftueshme ,” shpjegon Rees.

SKENARËT KATASTROFIKË. Fundi i burimeve dhe rënia e popullsisë që rezulton mund të jetë problematike: varfëria, papunësia e përhapur, rënia e PBB-së, rënia e pagave, shërbimet sociale të mbingarkuara dhe zinxhirët e ndërprerë të furnizimit janë disa nga pasojat me të cilat mund të përballemi.

Në skenarin më të keq, e gjithë shoqëria mund të shembet. “Miliardë të mbijetuarit mund t’u duhet të kthehen për të jetuar siç kanë bërë gjatë Epokës së Gurit. Nëse është kështu, nuk do të jenë banorët e qyteteve që përshtaten, por popullsitë e mësuara me një jetë të varfër rurale”, shpjegon Rees.

Lexo edhe :  Macron: Aleatët janë pajtuar për të furnizuar Ukrainën me raketa

A ËSHTË ZHDUKJA AFËR? Është e qartë se vizioni i Rees nuk është aspak optimist: por a duhet të shqetësohemi për zhdukjen?

Për fat të mirë, eksperti thotë se është një skenar “i pamundur”, duke pasur parasysh përparimet teknologjike që kemi arritur.

Megjithatë, përfundon ai, “pasojat negative – kaosi klimatik, mungesa e ushqimit dhe burimeve të tjera, çrregullimet civile, luftërat për burime – mund ta bëjnë të vështirë për një qytetërim të përparuar që të vendoset në një nivel global”./  Përshtatur nga Focus.it  S.M

Të fundit

Rusia nuk dëshiron që dialogu Kosovë-Serbi të përfundojë me sukses

Studim të publikuar nga Instituti i Kosovës për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave (KIPRED) theksohet se Rusia nuk e...

Elon Musk padit kompaninë OpenAI për tradhti të interesave të publikut

Elon Musk paditi kompaninë OpenAI dhe themeluesin e saj, drejtorin ekzekutiv Sam Altman, për atë që e quan tradhtim të qëllimit për t’i shërbyer...

Jepet pa kolateral/ Nisin aplikimet për kredinë studentore

Jepet pa kolateral, studentët e shlyejnë pas studimeve Studentët në Shqipëri për herë të parë këtë vit kanë mundësi të marrin kredi dhe ta shlyejnë...

Nga Kina tek vendet e rajonit, vrasja e 112 palestinezëve në Gaza nxit reagime të ashpra

Vdekja e të paktën 112 palestinezëve që po kërkonin ndihma humanitare në qytetin e Gazës nxiti reagime të shumta ndërkombëtare, një ditë pasi dëshmitarët...

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila që në momentin e parë...

Lajme të tjera

Web TV