Pse duhet të filloni të pini kakao në vend të kafes

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kakaoja përmban më shumë se 300 substanca kimike që ndikojnë pozitivisht në shëndet dhe ka disa veti pozitive

Në vend të kafeinës, kakao përmban diçka të quajtur teobrominë, e cila në greqisht përkthehet si “ushqimi i perëndive”. Teobromina është një stimulues natyral që zgjeron enët e gjakut (në vend që t’i shtrëngojë ato) për të rritur rrjedhjen e gjakut, duke ju dhënë të njëjtën nxitje energjie si kafeja – përveçse zgjat më shumë dhe nuk ka të gjitha efektet anësore të këqija.

Kakaoja e papërpunuar, në fasule, copa ose pluhur, konsiderohet si një nga ushqimet më ushqyese në botë për shkak të vetive të saj ushqyese. Kjo është arsyeja pse ky ushqim i përket kategorisë së superushqimeve.

Kakaoja përmban më shumë se 300 substanca kimike që ndikojnë pozitivisht në shëndet dhe ka disa veti pozitive:

1. mbron trupin nga ndikimi i radikaleve të lira
2. redukton stresin dhe depresionin
3. mbron nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut
4. mbron nga shumë lloje të kancerit
5. është një burim i shkëlqyer i hekurit
6. rregullon nivelin e sheqerit dhe kolesterolit
7. promovon memorie dhe përqendrim më të mirë
8. zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër
9. ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut./I.S

Të fundit

Miratimit i Ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa “shpërthen” ndaj Kumbaros: Dështake..

Pas miratimit të ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa ka folur për mediat duke thënë se do të...

“Turizëm me lekët e taksapaguesve”/ Erkand Qerimaj akuza të rënda’ kreut të Peshëngritjes

Erkand Qerimaj, peshëngritësi kampion ka akuzuar kreun e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjozën, se abuzon me fondet e taksapaguesve dhe prej 2013 e...

Çfarë ndodhi mes çiftit? Ilnisa i lë partnerin për një natë Eglës: Sonte fli me Meritonin

Banorët e “Big Brother Vip”, Ilnisa Agolli dhe Gazi, së fundmi kanë injoruar hapur aktoren Egla Ceno, duke e quajtur atë fëmijë të vogël. Gazetarja...

Tom Cruise ndahet nga ish-gruaja e oligarkut rus Elsina Khayrova

Thuhet se Tom Cruise është ndarë nga e dashura e tij socialiste ruse, Elsina Khayrova, vetëm disa ditë pasi takoi fëmijët e saj. Aktori i...

Çfarë ndodhi? Luiz Ejlli ironizon “Big Brother VIP 3”

Fituesi i “BBV2”, këngëtari Luiz Ejlli ka dhënë mendimin e tij për edicionin e tretë të Big Brother VIP duke e krahasuar me emisionin...

Lajme të tjera

Web TV