Sa e rrezikuar është Shqipëria nga tërmetet/Inxhinieri ngre alarmin: Ka pallate me shtesa

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria një vend që është përballur jo pak herë me lëkundjet e tërmetëve të fuqishme ku janë rregjistruar jo vetëm dëme materiale, por edhe viktima.

Inxhinieri Markel Baballëku thotë se për sigurinë sizmike nuk ka një bazë ligjore të harmonizuar. Ai theksoi se tipologji të caktuara ndërtimesh paraqesin risk më të lartë dhe kjo jo domosdoshmërisht lidhet me vitin e ndërtimit.

Ne themi duhet dhe kjo është detyrim. Por ne themi duhet, duhet dhe nuk bëhet asgjë. Duhen udhëzuar gjërat si duhen bërë. Të kërkosh llogari, mban përgjegjësi. Ne presim që gjithçka të na e zgjidhë shteti.

Sot është e mira që të lexohen me kujdes edhe dokumentet që janë hartuar. Ky dokument identifikon tipologji të caktuara ndërtimesh që kanë një risk. Në pikëpamje të sigurisë sizmike nuk do të dalloja ndërtesën në moshë, sepse kemi hasur ndërtime të viteve ‘60 që janë shumë rezistente.

Ka pallate me shtesa. Ne nuk gjejmë një dokument që provon se kjo shtesë prodhon siguri. Auditimi në një proces nuk mund të jetë, sepse kërkon interpretimin e secilës ndërtesë më vete.

Kur vjen puna te ndërtesat e vjetra, kanë riskun që të prodhojnë kosto që ajo ta kthejë ndërtesën më me dobi të ribëhet sesa të riaftësohet. Sepse nëse presim ta bëjmë të re të vjetrën, në njëfarë mënyre ia kemi parashkruar fatin.

Shoh që periudha pas tërmetit ka pasur disa raste cilësore, ku shoh rritje të vetëdijes për të marrë masat e duhura.

Nëse hartohen apo analizohen me kujdes dhe vendosen shtyllat për tipologji të caktuara, duhet menduar që shteti të ndihmojë me kredi, por jo t’u ngarkojë barrë qytetarëve për një stok ndërtimi që për më tepër është edhe pa leje.

Lexo edhe :  Dosja 'Xibraka', Gazment Bardhi paraqitet sot në SPAK, ja çfarë pritet të ndodhë

Ne nuk e kemi bazën ligjore të harmonizuar. Ne kemi copëza dhe shpesh herë copëza të palidhura.  /   S.M

Të fundit

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Breshëri i pabesueshëm në Torino vesh me akull qytetin në fund të majit

Torino në veri të Italisë u godit dje nga një stuhi e papritur breshëri që solli gjithashtu rreth 80 mm shi dhe veshi rrugët...

Lajme të tjera

Web TV