Si do të jetë e ardhmja e Berishës? Ja si përgjigjet analisti i njohur

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti Arben Meçe i ftuar në një studio televizive u shpreh ndaj ish-kryeministrit Sali Berisha po zbatohet një procedurë e rregullt ligjore, duke shtuar se ndaj tij duhet të ketë një procedurë si të gjithë qytetarët e Republikës.

“Me Sali Berishën duhet të ketë procedurë ligjore si të gjithë qytetarët e Republikës së Shqipërisë. Gjyqi do ta vendosë se çfarë do të ndodhë.

Ky gjyq që po bëhet është detyrim për t’u pyetur. Deri tani është në cilësinë e një personi në hetim. Është person në hetim, po zbatohet një procedurë e rregullt ligjor, konform Kodit të Procedurës Penale”, ka theksuar ai.

Gjithashtu ai theksoi se ish-kryeministri Sali Berisha kërkon të bëjë vetëgjyqësi dhe nuk pranon që të merret drejtësia.

“Në kodin e Procedurës penale ky rast është i përcaktuar. Nëse të vjen një akuzë, ke 5 ditë kohë që ti drejtohesh organit që ta kundërshtosh akuzën dhe këtë të drejtë e ka ish-kryeministri i Shqipërisë.

Por çfarë bën ai? Thotë unë nuk e njoh sistemin, pra nuk e njoh vendimin e gjyqit dhe bën një reagim që quhet vetëgjyqësi.

Akti i vetëgjyqësisë është i dënueshëm, si akt. Tani nëse të ka shkelur të drejtat duhet t’i drejtohesh gjyqit, pasi i vetmi institucion që vendos drejtësinë dhe përcakton nëse akti është i drejtë i ligjshëm apo jo, është gjykata dhe nuk ka rrugë tjerë.

Por Berisha thotë jo, dhe i bën sfidë sistemit? Por kush je ti?”, tha ndër të tjera ai./   S.M

Të fundit

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

“Do t’i ha hallvën”/ Nuk ndalet Erjola, vazhdon me Ledjonën planin kundër Ilnisës

Erjola me Ledjonën kanë qenë duke biseduar me njëra-tjetrën për planin që ato të dyja në bashkëpunim me Julin kanë thurur për Ilnisën dhe...

Reuters: Vuçiç nga Tirana jep ndihmë humanitare për Ukrainën, Zelensky e falenderon!

Presidentin ukrainas Volodymir Zelensky gjatë vizitës së tij në Tiranë në Samitin Ukrainë – Europa Juglindore u takua edhe me mikun e armikut të...

Lajme të tjera

Web TV