Kafe sa hap sytë? Ja kur është koha ideale për ta pirë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë njerëz, sidomos italianët, vrapojnë tek ekspresi sa hapin syrë. Dhe e nisin ditën kështu me gabime.

Kur është koha ideale për të pirë kafenë e mëngjesit?

Një ose dy orë pas zgjimit.

Kur zgjohesh trupi ka ngarkesë maksimale energjish, edhe pse mund të duket se je përgjumësh. Thjesht ngrihu.

Shtyrja e marrjes së kafeinës, një stimuluese padyshim, nga njëra anë shmang eksitimin e tepërt të organizmit dhe nga ana tjetër ofron avantazhin e theksimit të përqendrimi dhe reagimit pak më vonë gjatë ditës.

Kafeina ndërhyn në sekretimin e kortizolit,

duke e rritur atë. Çështja është që kur zgjoheni, nivelet e hormonit arrijnë një kulm më vete, 50% përqind më shumë se mesatarja e ditës. Përqendrimi priret të bjerë në minimum në orët e mbrëmjes.

Zgjidhja më e mirë do ishte një dekafeinato herët në mëngjes sa për t’i bërë qejfin vetes dhe ekspresi më vonë./I.S

Të fundit

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë...

“Ngrijnë” monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit, 25 shkurt 2024

Sot, më 25 shkurt 2024, në tregun valutor dollari amerikan blihet me 95.5 lekë dhe shitet 96.4 lekë. Euro sot blihet me 103.5 lekë, ndërsa...

Këta janë dy banorët që u eliminuan nga “BBVA 3”

Albi Nako dhe Arta Kabashi lanë shtëpinë e “Big Brother VIP Albania 3”. Albi u largua pas nominimit që Sara u bëri të gjithë djemve...

Ditë me shi, parashikimi i motit për sot

Ditën e Diel reshjet do të ulin intensitetin, por do të vijojnë të jenë të herëpashershme në një pjesë të madhe të territorit në...

Horoskopi i ditës, 25 Shkurt 2024

Dashi Dite përgjithësisht e qete kjo e sotmja për te dashuruarit. Duhet thënë se do i jepni me shume rëndësi komunikimit dhe do i zgjidhni...

Lajme të tjera

Web TV