Truri i pakënaqur nën kokainë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kokaina dobëson aktivitetin e neuroneve përgjegjëse për të na bërë të ndiejmë kënaqësi pas një shpërblimi të papritur: zbulimi, i sugjeruar në një studim të sapo publikuar në Neuron , mund të shërbejë për të zhvilluar strategji të reja për të luftuar varësitë.

Puna sqaron se ajo që bën dallimin midis trurit të njerëzve që përdorin kokainë dhe atyre që nuk e përdorin nuk është aq shumë pritshmëritë e shpërblimeve që do të vijnë, por perceptimi i atyre shpërblimeve kur ato të mbërrijnë në të vërtetë. Tek ata që varen nga kjo substancë, kënaqësia në fakt zbutet.

SEPSE ËSHTË E RËNDËSISHME. Ky mekanizëm i bllokuar mund ta bëjë më të vështirë për ata që janë të varur nga kokaina të rregullojnë sjelljet e mëvonshme sepse, siç shpjegon Anna Konova, neuroshkencëtare në Universitetin Rutgers (New Jersey) dhe autorja e parë e studimit, “nëse sinjalet e shpërblimit nuk mbahen gjurmët në një e përshtatshme, bëhet më e vështirë të çlirohesh nga diçka që nuk përmbush më”.

Një fakt edhe më themelor, dhe përtej hollësive teknike, hulumtimi nënvizon edhe një herë se si faktorët neurologjikë janë në bazën e varësive : “Varësia është një sëmundje dhe jo një zgjedhje apo një dobësi morale”, specifikon Rita Goldstein, neuroshkencëtare nga Icahn. Shkolla e Mjekësisë në Malin Sinai në Nju Jork i cili koordinoi punën.

PËR FAT GABOVA! Mënyra se si truri ynë pret (së pari) dhe e percepton (më pas) një shpërblim ka një ndikim të thellë në emocionet, reagimet dhe kujtimet dhe është baza e mekanizmave të të mësuarit. 

Në fakt, nëse ka një shpërblim më të madh nga sa presim, përgjigja e dopaminës , një neurotransmetues që sinjalizon vlerën dhe rëndësinë e perceptuar të një stimuli, rritet. Me fjalë të tjera, ne mësojmë se një shpërblim ka ndodhur kur ne biem në një gabim parashikimi dhe jemi “të befasuar këndshëm”.

Lexo edhe :  Probleme me lëkurën? Zbuloni vetitë 'magjike' të mjaltit

KRAHASIMI I TRURIT. Ky proces, i njohur si gabimi i parashikimit të shpërblimit , i cili ndihmon në kalibrimin e pritshmërive të së ardhmes në përgjigje të përvojave të kaluara, është ndryshuar te përdoruesit e drogës , por ende nuk është e qartë se si.
Duke përdorur imazhe funksionale të rezonancës magnetike (fMRI, një sistem imazhi i trurit), autorët e studimit analizuan aktivitetin nervor të trurit të njerëzve të shëndetshëm ose të varur nga kokaina, të cilët përballeshin me zgjedhjen midis një shpërblimi monetar “të sigurt” ose një shpërblimi më pak të caktuar. çmime më të larta ose më të ulëta.

Ekipi krahasoi aktivitetin e trurit në dy fazat e gabimit të parashikimit të shpërblimit: fazën e pritjes (në të cilën priten rezultatet e vendimit të marrë) dhe fazën e shpërblimit, në të cilën trajtohen pasojat e zgjedhjes së bërë.

EFEKTI NË ZGJEDHJET E ARDHSHME. Ndërsa sinjalet e trurit në lidhje me pritjen e shpërblimit ishin të ngjashme në të dy grupet, në trurin e njerëzve me varësi nga kokaina, perceptimi i shpërblimit ishte më i dobët dhe në rajonet e trurit kyç për integrimin e asaj që është mësuar në sjelljet e ardhshme. 

“Sinjali i reduktuar i shpërblimit duket se përhapet në rajone të tjera të trurit, të cilat, pasi kanë marrë këtë informacion, përditësojnë pritshmëritë tona për herën tjetër që do të hasim të njëjtën situatë,” shpjegon Konova.

Njerëzit e varur gjithashtu dukeshin më të prirur për të zgjedhur opsione më të rrezikshme, veçanërisht nëse kishin filluar të përdornin kokainën në moshë të re.

NDIHMË E SYNUAR. Hapi tjetër do të jetë përpjekja për të integruar këto gjetje në trajtimet kundër varësive: “Ajo që gjetëm sugjeron që ndërhyrjet që rrisin perceptimin e shpërblimeve të marra mund të jenë një komponent i vlefshëm i terapisë kundër varësive”, përfundon Goldstein./  Përshtatur nga Focus.it   S.M

Të fundit

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut,...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Kanye West i kërkon publikisht Kim që të heqë fëmijët nga shkolla e VIP-ave

Kanye West ka vendosur t’i kërkojë publikisht ish-gruas së tij Kim Kardashian që të heqë nga shkolla e të famshmëve fëmijët e tyre. “Kim, hiqi...

Unë e Gaz Bardhi vdekjen e mendojmë po t’i thyejmë më zemrën doktorit kurrë

Nga Agron Gjekmarkaj Gojëdhënat thonë që dikur një “zot shtëpie” ndante punët në mëngjes, ku dikë e çonte për dru, dikë me bagëti, tjetrin në...

E pazakontë/ Erjola përgatit hallvën “e vdekjes” për çiftin Ilnisa-Meriton!

Situatat kanë qenë të shumta mes banorëve të “BBV3”, teksa mes tyre ka miqësi, por edhe debate e ‘përplasje’ të shumta. E teksa, duket se...

Lajme të tjera

Web TV