Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno

Ekzemë, psoriazë apo probleme të tjera? Sa shpesh është i nevojshëm dushi për lëkurën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Megjithëse frekuenca ideale varet nga lloji i lëkurës, zakonet e përditshme dhe puna, dushi shumë i shpeshtë mund të çojë…”

A ka vërtet nevojë lëkura jonë për një dush të përditshëm? Dy dermatologë japin këshilla të vlefshme për t’u kujdesur për çdo lloj lëkure

Mund të jetë gjithashtu një nga miliona pyetjet: kur është koha e mirë për të bërë dush në fund të fundit? Të tjerë nuk mund ta imagjinojnë një ditë pa shkuar nën ujë, ndërsa të tjerët – ndoshta edhe më pak – preferojnë një frekuencë më të rrallë. Por çfarë thonë ekspertët?

Sipas dermatologëve, lëkura jonë ka mendimin e kundërt për dushin e përditshëm: “ Megjithëse frekuenca ideale varet nga lloji i lëkurës, zakonet e përditshme dhe puna, dushi shumë i shpeshtë mund të çojë në tharje dhe përkeqësim të skuqjes, kruajtjes, qërimit dhe shpërthimit të ekzemës, thotë Dr. Joyce Park, dermatologe.

Kur është i detyrueshëm dushi ditor?

Rutina juaj e përditshme mund të përcaktojë gjithashtu se sa shpesh kaloni pragun e dushit ose vaskës. Për shembull, nëse djersitni shumë – qoftë nga stërvitja, puna apo tendenca juaj natyrale për të djersitur – është e rëndësishme të laheni për të hequr grumbullimin e djersës që mund të kontribuojë në bllokimin e poreve dhe puçrrave, sipas Dr. Marisa Garshick. , dermatologe.

Përveç kësaj, nëse keni flokë të yndyrshëm ose zbokth, nevoja për t’u larë çdo ditë është më e madhe. Në këto raste rekomandohet larja e përditshme, pasi në këtë mënyrë largohet vaji nga njëra anë dhe kërpudhat që shkaktojnë zbokthin nga ana tjetër.

Kur mund ta anashkaloni?

Ndryshe nga lëkurat e yndyrshme, ato me lëkurë të thatë dhe të ndjeshme ose ekzemë duhet të jenë më të kursyer me frekuencën e dushit. Sapuni dhe uji mund të përkeqësojnë lëkurën e thatë, sipas Dr Park, duke shkaktuar irritim dhe kruajtje. Kjo është arsyeja pse ai rekomandon të bëni dush çdo të dytën ditë, pasi më shumë shpeshtësi mund të shkaktojë thatësi të madhe, duke krijuar plagë dhe duke lejuar më lehtë infeksionin.

Lexo edhe :  Simptoma e papritur që shkaktohet për shkak të vapës ekstreme

Nëse ende dëshironi çdo ditë ndjenjën e pastërtisë dhe keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, sigurohuni që të bëni dushe të shkurtëra dhe të vakët, duke aplikuar sapun ose xhel dushi vetëm në vendet që kanë më shumë nevojë: sqetull, ijë, duar, këmbë dhe pjesët e trupit që janë dukshëm të pista, shpjegon Dr Garshick. Sidoqoftë, duhet të jeni të kujdesshëm me përdorimin e pastruesit në zonën e ndjeshme, duke aplikuar një pastrues të butë pa aromë ose thjesht ujë. Në përgjithësi, përmbajuni këtij rregulli për pastruesit e të gjithë trupit.

Sapo të dilni nga dushi, thani lëkurën me lëvizje përkëdhelëse, duke shmangur fërkimin, sugjeron Dr. Parkoni dhe aplikoni një hidratues në lëkurë të freskët.

Së fundi, nëse flokët ose skalpi juaj është i thatë, mund ta kufizoni larjen në një ose dy herë në javë, shtoi Dr. Garshick. E njëjta gjë vlen edhe për ato me flokë kaçurrelë ose të çarë./I.S

 

Të fundit

Lajmi i Fundit/ Qëllohet gjatë mitingut në Pensilvani Donald Trump

Ish presidenti amerikan Donald Trump eshte qelluar gjate nje mitingu ne Pensilvani. CNN ka publikuar pamjet e sulmit ndaj Trump. Ish...

Egla dhe Graciano bëhen bashkë, çfarë po përgatisin

Fituesja e Big Brother Vip, Egla Ceno vazhdon të jetë një nga personazhet më të komentuar dhe çdo postim i saj ngjall kuriozitet. Mirëpo...

Analiza e REL: Samiti i Uashingtonit dhe trashëgimia e vërtetë e tij

Ukraina mund të jetë përafruar më shumë me NATO-n në samitin e aleancës ushtarake në Uashington, këtë javë, por është vështirë t’i shpëtosh ndjenjës...

Zyrtare, portieri shqiptar rinovon me Cesena-n

Giulio Veliaj do të vazhdojë të jetë pjesë e Cesena-s edhe për sezonin e ardhshëm. Klubi që këtë vit u ngjit në Serie B i...

Elton John urinon brenda shishes plastike në dyqanin luksoz

Këngëtari i njohur Elton John vendosi papritur të mos respektojë një sërë rregullash në një dyqan luksoz në Paris. Mesa duket, artisti spektakolar ka...

Lajme të tjera

Web TV