Dita Botërore e Veganëve/ A ka ndonjë problem me etiketat vegane?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ekziston një studim kurioz për të raportuar për Ditën Botërore të Veganëve , e cila bie çdo vit më 1 nëntor për të festuar stilin e jetës “të gjelbër” të krijuar për të promovuar mirëqenien e kafshëve dhe mjedisin . Dhe përfundimi i hulumtimit është ky: vendosja e etiketave “vegan” dhe “vegjetariane” në produktet ushqimore nuk i tërheq konsumatorët por – habi! – i refuzon ato. Me fjalë të tjera, për t’i afruar njerëzit me konsumimin e ushqimeve me bazë bimore, do të ishte e dobishme që këto fjalë të hiqen nga etiketat e ambalazheve të produkteve në shitje dhe nga menutë e restoranteve. 

VEGAN PËR MJEDISIN. Ky përfundim u arrit nga një ekip studiuesish nga MIT Media Lab, të cilët zgjodhën të studionin se si t’i shtynin amerikanët – konsumatorë të mëdhenj të biftekëve dhe burgerëve – të preferonin një dietë vegjetariane ose vegane, ose të paktën të reduktonin konsumin e mishit . Të dhënat, nga ana tjetër, flasin qartë: dietat e gjelbra kanë rreth gjysmën e gjurmës klimatike të mesatares së dietave të tjera, dhe nëse një dietë me bazë bimore do të miratohej në të gjithë botën, emetimet e lidhura me prodhimin e ushqimit do të reduktoheshin deri në deri në 70%.

ETIKETA VEGANE? JO FALEMINDERIT. Për të demonstruar se etiketimi i ushqimeve vegjetariane dhe vegane i largon konsumatorët nga këto ushqime, ekipi përfshiu rreth 800 njerëz – duke përfshirë 160 studentë – në një seri eksperimentesh të kryera gjatë disa ngjarjeve të MIT Media Lab. Kur pjesëmarrësve iu ofrua drekë, ata u ftuan për të zgjedhur nëse do të hani vegjetarian dhe vegan apo jo. Ata që preferonin gatime me bazë perimesh u prezantuan me dy menu të ndryshme dhe vetëm një tregoi nëse pjatat ishin vegjetariane apo vegane.

Lexo edhe :  “Taylor Swift kryen rituale satanike në koncerte”, këngëtari i famshëm sulmon artisten

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV