Lufta në Kosovë, viruset, zgjedhjet, ja 25 rastet kur The Simpson parashikon të ardhmen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Parashikimet e serialit të famshëm amerikan ‘The Simpson” kanë kaluar çdo imagjinatë. I njohur për parashikimet e tij të sakta, prej serialit të animuar, së fundmi, kanë dal edhe parashikimet për skena të luftës në Ballkan, konkretisht shpërthimin e luftës Kosovë-Serbi dhe premierën e filmit të shfaqur pak kohë më parë në kinema, “Oppenheimer”.

Sidoqoftë, parashikimet janë kaq të shumta sa është pak të mendosh se është thjesht rastësi.

Seriali i animuar The Simpsons është krijuar prej më shumë se 3o vitesh nga kompania Fox, si krijim i Matt Groening. Familja më e famshme e animuar, është një përshkrim satirik i jetës së klasës punëtore me personazhet Homer, Marge, Lisa, Maggie.

1. Fitorja e ‘Super Bowl’

Në vitin 1992, Lisa Simpson, në episodin 14 të sezonit të 3, parashikoi ekipin që do të fitonte kampionatin “Super Boël” duke thënë se fitorja do të ishte e Ëashington Redskins. Në fund, rezultoi e vërtetë.

2. Sërish për ‘Super Bowl’

Në vitin 1993 parashikimi The Simpson për fitoren e Super Boël rezultoi sërish I vërtetë. Me rastësinë e një viti më parë që ishte ende I freskët në mendjen e njerëzve, publiku u mrekullua nga e vërteta e radhës për fitoren e ekipit Dallas Cowboys.

3. Sërish dhe Sërish

Askush nuk do ta besonte që për të tretën herë The Simpson do të parashikonin fitoren e ekipit të San Franciskos në Super Bowl.

Bart Simpson udhëtoi në të ardhmen në sezonin e 11, episodi 17, dhe gjatë këtij episodi tha se gjatë viteve 2017-2021, Donald Trump do të ishte president I Amerikës. Dhe siç Simpson parashikoi, ai do të kandidoj sërish në vitin 2024, fakt që Trump e ka bërë tashmë publik vetë.

5. Videocalls

Simpson parashikuan një tjetër shpikje të teknologjisë që ishin thirrjet me video përmes celularit. Facetime dhe Smartëaches ishin në parashikimet e Simpson.

6. Korrupsioni I FIFA-s

Simpson parashikuan një tjetër ngjarje në sport. Në sezonin 25, episodi 16 Homer u bë referencë sepse askush nuk mund ta parashikonte skandalin me korrupsionin e FIFA në vitin 2015.

7. Krijimi i Universit

Në 1998, Homer Simpson po shkruan ekuacionin “God Particle”, që tregon se si u krijua universi. Në vitin 2012 ky ekuacion u shfaq në të vërtetë.

8. Lufta

Parashikimet për disa luftëra në Siri dhe lindjen e Mesme shfaqen në shumë seri të Simpson.

9. Virusi Ebola
“The Simpsons” shfaqi virusin Ebola në 1997-ën dhe virusi me të njëjtin emër ndodhi në 2014-ën.

10. Kullat Binjake

The Simpsons parashikuan gjithashtu dhe sulmin e 11 shtatorit në Amerikë duke dhanë disa detaje të vogla që askush nuk i vuri re në fillim.

Në 2008-ën, Simpsons votonin në mënyrë elektronike dhe në vitin 2012 njerëzit po votonin në të njëjtën mënyrë.

12. Situata financiare e Greqisë

Në vitin 2012, The Simpsons, seriali amerikan, fliste për krizën financiare dhe borxhin publik të Greqisë. Në 2015 situata financiare u rëndua pikërisht në Greqi.

13. Disney

The Simspsons parashikuan edhe blerjen e Disney-t nga Fox në 1998 dhe kjo ndodhi vërtet në 2017.?

14 . Skandali i NSA ?Skandalin me spiunimin (NSA, Eduard Snouden), The Simpsons e shfaqën në 2007 dhe ndodhi pothuajse njësoj në vitin 2012.

15. Punonjësit robotë ? Punonjësit e librarive robotë u shfaqën për herë të parë në vitin 1995, tek “The Simpsons” dhe në 2016-ën, në botën e vërtetë.

Lexo edhe :  Shpërthim me tritol në Durrës, detajet e para

16. Kupa e Botës

The Simpson nuk ka parashikuar vetëm fitoret në kampionatet e futbollit amerikan. Homer ka parashikuar gjithshtu fitoren e ekipit gjerman të futbollit në Kupën e Botës.

17. Zgjedhjet e pavlefshme
Në sezonin 20, episodi 4, Homer Simpson do të votojë për Barack Obamën por pajisja elektronike përmes së cilës votohej nuk I përgjigjej. Automatikisht vota e tij shkonte mër John Mçain. Për çudi, në Pensilvani, në vitin 2012, kamerat nxorrën se sin ë të vërtetë komandat e votimit elektronik nuk ishin të njëjta me mendimet e votuesve.

18. “All you can eat”/ Ha sa të mundesh

Në një episode të Simpson, Homer porosity menunë ‘All you can eat’. Në vitin 2017, restorantet nisën praktikën e ushqimit të palimituar me një pagesë fikse.

19. Mishi i kalit

Simpson parashikuan se si një kompani ushqimore fuste produkte me mish kali në shkollat e ciklit të ulët. Në vitin 2013, zyrtar të shëndetësisë zbuluan vërtet produkte me mish kali në disa shkolla.

20. Lady Gaga

Në një episod të vitit 2012 me titull “Lisa goes Gaga” është parashikuar edhe performanca e këngëtares në Super Bowl, që nga “fluturimi” nga qielli e deri tek momenti rënies së pianos në skenë.?

Një episod i “The Simpsons” i quajtur “Stark Raving Dad” besohet se është një provë për inskenimin e vdekjes së mbretit te popit. Në këtë seri, Homer dërgohet në një spital psikiatrik, ku ndan dhomën me një person që pretendon se është Michael Jackson. Pas daljes nga spitali i ashtuquajturi Michael ftohet në familjen Simpson. Bart përhap lajmin për të ftuarin special dhe turma njerëzish rrethojnë shtëpinë e tyre.

Shumë shpejt zbulohet që ky ishte një mashtrim dhe lajmi pushton gazetat me titullin “Mashtrimi i Michael Jackson”.
Sipas shumë teorive thuhet se ky episod ishte një parashikim për mashtrimin e vdekjes së tij. The Sun shkruan se Michael Turegano, një fans i Jackson, i cili prej 8 vitesh po heton vdekjen e tij, thotë se mbreti i popit është gjallë dhe se episodi i Simpson është një mesazh për inskenimin e vdekjes së tij.

Në episodin e parë të sezonit 29, të transmetuar në tetor 2017, familja e verdhë bëri homazhe për veprën e George RR Martin. U quajt The Serfsons dhe doli dy vjet para përfundimit të serialit. Në të shihet Daenerys duke shkatërruar King’s Landing, skena që do të ndryshonte gjithçka.

23. Neymar

Mars 2014, muaj para Kupës së Botës në Brazil, The Simpsons transmetojnë një episod me Neymar si myi ftuar special. Ndonëse personazhi i tij nuk quhej kështu ai dukej i njejtë me Neymar dhe lojtari u dëmtua në një ndeshje kyçe, ashtu siç ndodhi me Neyn.

Në vitin 2016, Akademia Suedeze e Shkencave i dha Bengt R. Holmstrom çmimin Nobel në Ekonomi. Sado e pabesueshme të duket, Millhouse e parashikoi çmimin për të njëjtin ekonomist finlandez në vitin 2012, gjatë episodit të parë të sezonit 22.

25. Filmi Oppenheimer

Duke iu referuar episodit 20, sezonit 16, i cili fillimisht u transmetua në vitin 2005, Morris tregoi se kur familja Simpsons mbërrin në një kinema, shfaqet një reklamë për filmin “Oppenheimer”./   S.M

Të fundit

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”,...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

“Do t’i ha hallvën”/ Nuk ndalet Erjola, vazhdon me Ledjonën planin kundër Ilnisës

Erjola me Ledjonën kanë qenë duke biseduar me njëra-tjetrën për planin që ato të dyja në bashkëpunim me Julin kanë thurur për Ilnisën dhe...

Lajme të tjera

Web TV