Gjithçka që duhet të dini rreth ‘unazave të dashurisë’!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Që nga Egjipti i lashtë, unazat konsiderohen të jenë pjesët më intime që ne mbajmë.

Gjatë gjithë historisë dhe kulturës, unazat janë si hajmali personale, në simbole të biznesit, si të statusit dhe të sigurt për t’i premtuar dashurinë njëri-tjetrit.

Bizhuteritë e dasmave të veshura gjatë ceremonisë ose bizhuteritë si një formë paje ishin të zakonshme në shumë kontinente dhe kultura.

Por shkëmbimi i unazave të martesës për t’u mbajtur gjatë gjithë martesës nuk ishte i përhapur deri në kohët më moderne.

Historia e grupit të dasmave nuk ka një rrugë të qartë, tjetër me këndvështrimin e martesës në atë kohë. Disa unaza shënonin marrëveshjen ligjore të martesës, ndërsa të tjerat u krijuan në emër të dashurisë së vërtetë.

Por ky ndryshim nuk është kronologjik siç mund të presim, përkundrazi ai zbehet dhe rrjedh në kohë dhe vende të ndryshme

Pothuajse 5000 vjet më parë, Egjipti i lashtë ishte kultura e parë e njohur ku njerëzit shkëmbenin “unaza dashurie” shpesh të bëra nga kallamishte të endura ose lëkure.

Thuhet se egjiptianët e shihnin unazën, një rreth, si një simbol të fuqishëm.

Grupi pa fund përfaqëson jetën dhe dashurinë e përjetshme dhe hapja e tij përfaqëson një portë për në botë të panjohura. Unazat u vlerësuan shumë në kulturën e tyre./   S.M

Të fundit

Nga Kina tek vendet e rajonit, vrasja e 112 palestinezëve në Gaza nxit reagime të ashpra

Vdekja e të paktën 112 palestinezëve që po kërkonin ndihma humanitare në qytetin e Gazës nxiti reagime të shumta...

Dy konkurrentët e ‘Për’ Puthen’ bëjnë të njëjtin tatto në takimin e parë

Një banore e re është bërë pjesë së fundmi në formatin ‘Për’ Puthen’. Bëhet fjalë për Erikën, e cila që në momentin e parë...

“E premtja e zezë” në Lushnje, dinamika e shpërthimit që u mori jetën babë e bir

Plagosen shtatë të tjerë, mes tyre deputeti Bujar Çela Ora 15:37 minuta do të shënonte një shpërthim shumë të fortë në Lushnje këtë të premte....

Pse erdhi Zelensky në Tiranë?Majko analizon samitin për Ukrainën:Lëvizje në kohën e duhur

-Si e vlerësoni ju Samitin për Ukrainën që u mbajt për herë të parë në kryeqytetin shqiptar? A mendoni se Shqipëria po ndërmerr rrisqe...

Mbi 200 mijë euro dëm në biznes e shtëpi/ Banori rrëfen momentet e tmerrit nga shpërthimi

Një prej banorëve të zonës ku ndodhi shpërthimi në Lushnjë, tha se dëmet materiale në banesën dhe biznesin ku punonte së bashku me familjarët...

Lajme të tjera

Web TV