Buxheti/ Marrin 71 miliardë lekë, buxhetin më të madh, Tirana dhe Durrësi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria qendrore ka vendosur të mbështesë me më shumë fonde bashkitë.Në projektbuxhetin e vitit të ardhshëm parashikohet që për pushtetin vendor në formën e transfertave  të  kalojnë 36.5 miliarde leke  nga e cila transferta e pakushtëzuar për vitin 2024, është 24.3 miliardë lekë 10.7 miliardë lekë transfertë sektoriale për funksionet e reja, si dhe 1.5 miliardë lekë për rritjen e pagave.

Bashkitë e mëdha marin edhe fondet më të larta nga buxheti i shtetit ku kryeson Tirana  e ndjekur nga  Durrësi Elbasani e Shkodra. Formula e ndarjes së transfertës së pakushtëzuar përcaktohet në  bazë të nevojave për shpenzime të bashkive duke u bazuar tek popullsia  si dhe numri i fëmijëve në kopshte dhe nxënësve në shkollat 9-vjeçare dhe të mesme në çdo bashki.

Sipas relacionit kryeqyteti do të përfitojë 5.2 mld lekë vitin e ardhshëm, ndjekur nga Durrësi me 2 mld dhe Shkodra me 1.4 mld lekë.

Ndërkohë më pak para do të marrin bashkitë Konispol, Libohove dhe Pustec, përkatëisht 136, 105 dhe 89 milione lekë.

Shpenzimet e buxhetit vendor për vitin 2024, janë parashikuar në masën 71.1 miliardë lekë, me një rritje prej 10.4% në raport me buxhetin e vitit 2023.

Shpenzimet do të fokusohen  kryesisht në rritjen e pagave në  arsimin parashkollor, shërbimi i mbrojtjes nga zjarri, administrimi i pyjeve si dhe  ujitja dhe kullimi./I.S

Të fundit

Berisha: Fondi prej 6 miliardë eurosh është “mollë e ndaluar “ për Shqipërinë

Gjashtë miliardë euro, ky është fondi që Bashkimi Evropian ka planifikuar të ndajë për Kosovën, Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut,...

Veliaj në Njësinë 8: Hapja e partisë do na sigurojë fitore absolute për mandatin e katërt

Edhe pse na ndajnë një vit nga zgjedhjet parlamentare të 2025, Partia Socialiste në kryeqytet ka ndezur motorët për të siguruar një mandat tjetër....

Kanye West i kërkon publikisht Kim që të heqë fëmijët nga shkolla e VIP-ave

Kanye West ka vendosur t’i kërkojë publikisht ish-gruas së tij Kim Kardashian që të heqë nga shkolla e të famshmëve fëmijët e tyre. “Kim, hiqi...

Unë e Gaz Bardhi vdekjen e mendojmë po t’i thyejmë më zemrën doktorit kurrë

Nga Agron Gjekmarkaj Gojëdhënat thonë që dikur një “zot shtëpie” ndante punët në mëngjes, ku dikë e çonte për dru, dikë me bagëti, tjetrin në...

E pazakontë/ Erjola përgatit hallvën “e vdekjes” për çiftin Ilnisa-Meriton!

Situatat kanë qenë të shumta mes banorëve të “BBV3”, teksa mes tyre ka miqësi, por edhe debate e ‘përplasje’ të shumta. E teksa, duket se...

Lajme të tjera

Web TV