Mashtrimi i mirë që të bën të besosh se inflacioni është më i lartë se sa është

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ju ka ndodhur ndonjëherë, kur bëni pazar, që çdo gjë të duket tepër e shtrenjtë në krahasim me një apo dy vjet më parë? Pyetje budallaqe, apo jo?

E megjithatë… Sipas një studimi të fundit të MIT, mund të jetë thjesht një problem perceptimi, i cili të shtyn të mbivlerësosh normën e inflacionit dhe për rrjedhojë rritjen e çmimeve të produkteve që blen çdo ditë.

Sipas Albert Cavallo , profesor i Teknologjisë së Informacionit dhe Menaxhimit në MIT Sloan School, shumica e njerëzve u kushtojnë vëmendje këtyre temave ( inflacioni, deflacioni, GDP & Co. ) vetëm herë pas here dhe kjo i shtyn ata të vlerësojnë evolucionin e çmimeve.

Shumë qytetarë janë të vetëdijshëm të mosinteresuar për këtë çështje dhe duket se kjo është një gjë e mirë, të paktën në një farë mënyre, sepse shmang reagimet e tepruara që mund të përkeqësojnë situatën dhe të dëmtojnë ekonominë. Për shembull, duke nxitur blerjet të bëhen shumë herët dhe duke shkaktuar kështu fenomene grumbullimi.

OK, ÇMIMI ËSHTË I DREJTË. Por ka edhe një problem të pritjeve: qeniet njerëzore kanë një kujtesë shumë të keqe dhe priren të mendojnë se në të kaluarën gjithçka ishte mirë, ose të paktën më mirë, dhe për këtë arsye edhe se çmimet ishin shumë më të ulëta se ato reale. Prandaj, norma e perceptuar e inflacionit është shumë më e lartë se norma aktuale.

Megjithatë, hulumtimi nxjerr në pah se si, në vendet ku inflacioni është galopant, qytetarët janë shumë më të ditur për këtë temë.

SECILIT NORMËN E TIJ. Shumica e të intervistuarve në hulumtimin e MIT-it nënvizuan gjithashtu se si informacioni në lidhje me tendencat e çmimeve merret dhe përpunohet në mënyrë të pavarur, jo aq shumë nga informacioni i lëshuar nga burime zyrtare, por bazuar në blerjet ditore.

VETËMBROJTJA EKONOMIKE. Sipas Cavallo, këta mekanizma janë të rëndësishëm, veçanërisht në vendet me një normë të lartë inflacioni, sepse ju lejojnë të nxisni sistemet e mbrojtjes kundër erozionit të fuqisë blerëse të monedhës suaj.

Me këtë studim, të publikuar në American Economic Journal , studiuesit e MIT besojnë se mund t’i ndihmojnë qeveritë të kuptojnë mekanizmat e vendosur nga qytetarët për të bërë zgjedhjet e tyre dhe për rrjedhojë të zhvillojnë politika më të mira./  Përshtatur nga Focus .it   S.M

Të fundit

Ndeshje e luftuar në “San Mames”, mbyllet në barazim pa gola sfida Bilbao-Barcelona

Barazim pa gola në takimin Athletic Bilbao-Barcelona. Sfida e luajur në “San Mames” prodhoi dëmtime dhe fare pak raste...

VIDEO/ Napoli mposht Juventusin dhe merr fitoren e dytë radhazi në Serie A

Fitore dramatike e Napolit përballë Juventusit. Kampionët në fuqi të Italisë triumfuan 2-1 në “Diego Maradona”. Kvicha Kvaratskhelia dhe Giacomo Raspadori shënuan golat e...

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në formën e pluhurit. Xhenxhefili është...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

Lajme të tjera

Web TV