Pas Gjermanis dhe Belgjikës, edhe Franca ndalon cigaret elektronike njëpërdorimshe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Në Evropë, pas Gjermanisë dhe Belgjikës, edhe Franca do të ndalojë nga viti 2024 cigaret elektronike të njëpërdorshme, të cilat janë shumë të rrezikshme për të rinjtë që i përdorin ato gjerësisht.

Qeveria franceze është gati t’i shpallë luftë “puffs”, cigareve elektronike njëpërdorimshme të njohura, shumë të njohura veçanërisht në mesin e të rinjve. Në fillim të shtatorit 2023, njoftimi erdhi nga kryeministrja transalpine Elisabeth Borne – e intervistuar nga rrjeti televiziv RTL – për një sërë masash kundër duhanit të cilat duhet të hyjnë në fuqi deri në fund të vitit dhe rregullat do të përfshijnë gjithashtu ndalimi i ” avullimit ” me pajisje të disponueshme.

Masa të ngjashme janë marrë tashmë nga vende të tjera: në Gjermani dhe Zelandën e Re këto pajisje tashmë janë ndaluar në treg, në Australi kërkohet një recetë mjekësore për t’i përdorur ato, ndërsa në Belgjikë është ndaluar shitja e tyre online. Mbretëria e Bashkuar dhe Irlanda, megjithatë, po shqyrtojnë masa të ngjashme me ato në Francë.

MOTIVIMET. Dispozita bazohet në studime shkencore autoritative, duke përfshirë atë të Akademisë Kombëtare Franceze të Mjekësisë, e cila shpjegon se si këto cigare të lira, të cilat shiten me çmimin 9 euro në duhani dhe ofrojnë rreth 600 pupla (ekuivalenti i dy pakove tradicionale. biondet), përfaqësojnë “një kurth veçanërisht tinëzare për fëmijët dhe adoleshentët”. Kjo për shkak se ato do të ndihmonin në gjenerimin e një zakoni gjestesh që më pas do t’i shtynte të rinjtë të interesoheshin për duhanin ndërsa rriteshin.

Për më tepër, fakti që pako të fryra janë me ngjyra të ndezura dhe ofrojnë një shumëllojshmëri shijesh që të kujtojnë ëmbëlsirat, do të tregonte dëshirën e prodhuesve (veçanërisht kinezët) për të synuar mbi të gjitha segmentin shumë të ri .

Lexo edhe :  Çfarë i ndodh trupit në pranverë; simptomat dhe efekti në gjendjen fizike dhe mendore

Në fakt, një sondazh nga ACT (Aleanca Kundër Duhanit) konfirmoi se afërsisht 13% e adoleshentëve midis moshës 13 dhe 16 vjeç kanë provuar të paktën një herë cigare elektronike të disponueshme.

MURTAJA E MJEDISIT. Çështja e shëndetit publik shoqërohet me atë të mjedisit. Një studim britanik i cituar nga Guardian zbuloi se më shumë se një milion pajisje hidhen çdo javë. Problemi është se këto objekte janë prej plastike dhe përmbajnë një mini-bateri litiumi që nuk hiqet brenda, si dhe kripëra nikotine dhe gjurmë metalesh të rënda, që përfaqësojnë – me pak fjalë – një murtajë të vërtetë mjedisore. Për momentin opinioni publik francez duket se është në krah të ministrit, duke e parë këtë masë si një fitore ndaj industrisë së duhanit. Dhe kush e di – shpresojmë – së shpejti do të fillojmë të diskutojmë problemin edhe në Itali / Përshtatur nga Focus .it  O.S

Të fundit

Ngjela bën paralajmërimin e fortë: Do të dal në zgjedhje me partinë time

Një deklaratë befasuese është bërë sot në një program televiziv nga avokati Spartak Ngjela ku u shpreh se në...

VIDEO/ Inter triumfon ndaj Genoas, Kristjan Asllani gjen golin e parë me zikaltërit

Inter siguron fitoren e 12-të në 12-të ndeshje radhazi në të gjitha kompeticionet, ndërsa mori tri pikët në ndeshjen ndaj Genoa-s në “San Siro”. Sfida...

NATO nuk mund të ruajë Shqipërinë dhe Kosovën nga shqiptarët antiperëndimorë

Nga Mero Baze, Kur u ndërtua baza ushtarake e Kuçovës, që sot u bë bazë e NATO, qyteti quhej Qyteti “Stalin”. E ndërtuar një vit...

Fansi i Marilyn Monroe bën ‘çmendurinë e pazakontë’ pas vdekjes së ikonës së bukurisë

Një fans i vjetër e Marilyn Monroe po shpenzon mijëra paratë e tij për të bërë fushatë për Akademinë për t’i ofruar asaj një...

Hapja e bazës ajrore të NATO-s në Shqipëri merr vëmendjen e Reuters dhe Associated Press

Hapja e bazës ajrore të NATO-s ditën e sotme në Kuçovë ka marrë vëmendjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare Reuters dhe Associated Press. Fakti që kjo bazë...

Lajme të tjera

Web TV