Kundër luftës në Gaza/ Sot mbahet një tubim pro Palestinës në Tiranë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si në disa prej kryeqyteteve të botës, edhe në Tiranë është njoftuar mbajtja e një proteste në mbështetje të Palestinës.

Protesta që pritet të mbahet ditën e sotme, është ndërrmarë nga 6 shoqata: “Mexhlis”, “Ardhmëria”, “Thirrja në Mirësi”, “Tumed” dhe “Qendra për Kulturën Islame Evropiane” dhe “Ensar”.

Tubimi do të nisë në orën 12:00. Ai do të fillojë në sheshin Skënderbej dhe më pas do të marshohet deri në sheshin Nënë Tereza.

Në një njoftim për media të bërë nga organizatorët thuhet se protesta do të jetë në mbështetje të paqes dhe lirisë së popullit palestinez.

“Në këtë tubim do të bëhet thirrje për ndalimin e luftës, ndalimin e masakrave, genocidit dhe spastrimit etnik që po bëhen ndaj popullit palestinez në Gaza. Tubimi do të jetë konform ligjit.

Për të është bërë njoftimi i nevojshëm pranë organeve kompetente”, njoftojnë organizatorët.

Kujtojmë një protestë e tillë është zhvilluar edhe rreth para tre javëve në kryeqytet. Dhjetëra qytetarë tubuan në sheshin Skënderbej në përkrahje të popullit palestinez në Rripin e Gazës.

Ndër të tjera vlen të përmendet se në Shqipëri është një komunitet i vogël palestinez./ S.M

Të fundit

Ndizen ‘sirenat e alarmit’, numri i vdekjeve prej drogave në nivele rekord

Zyra Federale për Drogat me seli në Berlin regjistroi në vitin 2023 më shumë se 2200 vdekje nga drogat....

Alarmi i NATO-s: Evropa ka vetëm 5% të mbrojtjes kundërajrore të nevojshme në rast lufte

NATO ka vetëm 5 për qind kapacitet të nevojshme për të mbrojtur frontin lindor në Evropë nëse ndodh një luftë e mundshme me Rusinë. Kjo...

Çupi ngre alarmin: Përfshirja e strukturave shtetërorë në krim, e rrezikshme

Çupi u ndal te rasti ku dy punonjës të AMP Durrës dhe një gazetar shantazhonin zyrtarët e lartë të policisë, ai tha se shtrembërimi...

Erërat e forta në SHBA marrin “zvarrë” aeroplanin në pistë

Një aeroplan i kompanisë American Airlines është lëvizur nga erërat e forta, që goditën aeroportin ndërkombëtar Dallas Fort Worht ne Teksas. Bëhet fjalë për një...

Bashkimi Europian jep dritën jeshile, ja çfarë pritet të ndodhë në territorin e Serbisë

Këshilli i Bashkimit Evropian (BE) ka dhënë dritën e gjelbër për nënshkrimin e një marrëveshjeje me Serbinë, e cila do të mundësojë vendosjen e...

Lajme të tjera

Web TV