Ç’ndodh nëse Donald Trump burgoset para zgjedhjeve Presidenciale?!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një prej kandidatëve më potencialë të Republikanëve, në zgjedhjet Presidenciale që do të mbahen në vitin 2024, është Donald Trump.

Pikëpyetjet që ngrihen shpesh kur emri i ish Presidentit lakohet si kandidat në zgjedhjet e ardhshme, lidhen me faktin se Trump po përballet me shumë akuza dhe gjyqe, të cilat pritet të mbahen vitin e ardhshme. Në total Trump po përballet me 91 akuza.

Ç’ndodh nëse Trump përfundon prapa hekurave përpara zgjedhjeve Presidenciale?

Kjo nuk do ta pengonte ish Presidentin të garojë, madje edhe të fitojë, duke qenë se ligji në SHBA nuk e pengon një të dënuar të jetë kandidat për President. Në një skenar të tillë, nëse Trump do të fitonte, ai mund të përdorë fuqinë për të falur veten, për dënimet federale. Megjithatë, ai nuk do të mund ta bënte këtë për dënime në dy shtete ku po përballet me akuza.

Ekipi ligjor i ish Presidentit po përpiqet t’i shtyjë proceset deri pas zgjedhjeve. Nëse Trump i fiton zgjedhjet, kjo do t’i ofronte atij imunitet për të paktën 4 vite, pasi një President në detyrë nuk mund të akuzohet, përveç rasteve kur e shkarkon Kongresi.

Zgjedhjet Presidenciale në SHBA pritet të jenë mjaft interesante edhe për këtë arsye, ndërkohë që kandidatët më potencialë në garë janë Joe Biden, Presidenti aktual, nga demokratët dhe Donald Trump nga republikanët.

Në kampin republikan përballë Trump garojnë, Haley, Ramaswamy, Hutchinson, Binlley, Scott, DeSantis, Christie, Burgum, por Trump është shumë më i favorizuar në sondazhe për të marrë nominimin nga partia.

Në kampin demokrat, emrat në garë janë Biden, Williamson, Uygur dhe Philips. Kandidati më potencial duket presidenti aktual Biden. Me shumë gjasa, do të kemi sërish një garë Biden-Trump!/e.t

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV