Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Studimi/ Dinosaurët u zhdukën për shkak të pluhurit të imët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një analizë gjeologjike zbulon rolin vendimtar që luan pluhuri i imët në zhdukjen e dinosaurëve pas përplasjes me asteroidin Chicxulub.

Tani ka pak dyshime se zhdukja e tyre, e cila ndodhi 65 milionë vjet më parë dhe që ndër të tjera zhduku pothuajse të gjithë dinosaurët në planet (me përjashtim të zogjve), u shkaktua nga ndikimi i asteroidit Chicxulub, i cili nga ana e tij gjeneroi një seri katastrofash klimatike që u bashkuan për të shkaktuar një nga zhdukjet masive më të mëdha në historinë e Tokës. Ajo që na mungon ende është siguria për disa detaje dhe për rolin e luajtur nga komponentët e ndryshëm të përfshirë në katastrofë. Një studim i ri i botuar në Nature Geoscience  tregon për herë të parë ndikimin e diçkaje që ende mundon makthet tona mjedisore sot: grimcat e imëta .

GËRMONI MË THELLË. Hipoteza se pluhuri i imët i ngritur nga përplasja e asteroidit mund të ketë pasur një ndikim vendimtar në klimën e viteve të mëvonshme ka qarkulluar që në vitet 1980, por studimet e para stratigrafike mbi shkëmbinjtë që datojnë në atë periudhë kishin zbuluar një sasi pluhuri të imët. që ishte shumë e ulët për të pasur ndonjë efekt të rëndësishëm. Megjithatë, ato studime u bënë në shtresa shkëmbore vetëm 1 cm të trasha; studimi i ri mori në konsideratë një shtresë bashkëkohore, por më shumë se një metër të thellë, në të cilën gjurmët e pluhurit të imët ishin dukshëm më të bollshme – të mjaftueshme, sipas studimit, për të errësuar diellin për të paktën disa vjet, duke shkaktuar planetin në një natë të përjetshme (ose të paktën një shumë të gjatë). Këto grimca u ngritën pas

PA BIMË, PA USHQIM. Pa rrezet e diellit direkte , bimët ndaluan fotosintezën, e cila nga ana tjetër i privoi barngrënësit (të mëdhenj dhe të vegjël) nga burimi i tyre kryesor i ushqimit. Pasojat i pësuan edhe mishngrënësit, të cilët papritmas u gjendën me gjahun më të dobët dhe më të dobësuar, ose drejtpërdrejt pa pre. Jo vetëm kaq: nëse dy vitet e para pas goditjes ishin një natë e përhershme, grimcat e imëta mbetën në atmosferë për 15 vitet e ardhshme, duke çuar në një rënie të temperaturave globale me rreth 15°C. Së fundi, një tjetër efekt anësor i ndikimit ishte shpërthimi i zjarreve të mëdha në një diametër prej qindra km, të cilat gjithashtu kontribuan në bllokimin e atmosferës me pluhur. Ky dimër shumëvjeçar çoi në zhdukjen e 75% të të gjitha specieve në planet, duke përfshirë edhe dinosaurët e njohur, dhe hapi rrugën për moshën e gjitarë

Lexo edhe :  Këto janë produktet që humbasin shijen nëse i fusim në frigorifer

Përshtatur nga Fokus.it /O.S

 

Të fundit

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top...

23% e familjeve shqiptare, të varura nga remitancat

23% e familjeve shqiptare janë të varura nga dërgesat e emigrantëve. Ky është konstatimi i Bankës Botërore, në një analizë të së cilës bëhet...

Vera me temperatura të larta, sa herë në ditë duhet të bëjmë dush?

Temperaturat e nxehta janë të mundimshme. Njeriu djersin dhe lodhet më shumë gjatë verës si pasojë e këtyre temperaturave. Dushi tingëllon idea më e mirë...

VIDEO/ Ilir Meta gjen ilaçin ndaj vapës: Ja paça borxh Bes Kallakut dhe….

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, duket se ka gjetur ilaçin e kësaj vape të tmerrshme të ditës së sotme. Ai është zhytur...

Privati kërkon punonjës krahu – Cilat janë zanatet me të kërkuara nga tregu aktualisht?

Ecuria pozitive e sektorit të turizmit dhe ndërtimit, dy nga fushat të cilat janë kyç për rritjen ekonomike në Shqipëri dhe nxitjen e konsumit,...

Lajme të tjera

Web TV