Këto janë karakteristikat e përbashkëta të burrave që dhunojnë partneret e tyre

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Sjellja e shkelësit mund të duket ‘e çmendur’, në fakt ai nuk është i çmendur, por më tepër i keq,” thotë Tim Watson Munro.

Psikologu klinik australian Tim Watson Munro, me rastin e dhunimit të grave nga partnerët e tyre, zbulon me shkrimin e tij në NewYork karakteristikat e përbashkëta të burrave që vrasin partneret e tyre.

Statistikat janë tronditëse. Siç thotë ai vetë, burrat që kanë dhunuar partneret e tyre ndajnë qartë disa karakteristika të përbashkëta, të vazhdueshme. Në mënyrë të pashmangshme, pavarësisht nga magjia e tyre, ata janë burra të papërshtatshëm, me ego të brishtë.

Ata dinë të imponohen vetëm përmes nënshtrimit të të tjerëve, veçanërisht partnereve të tyre femra. Çdo sfidë ndaj këtij autoriteti shihet si një kërcënim dhe me kalimin e kohës mund të çojë në një model dhunë fizike dhe psikologjike që kulmon me vrasje.

Si mund ta mbrojnë veten më së miri gratë dhe t’i shmangin këto marrëdhënie potencialisht vrasëse?

Ka një sërë vijash të kuqe të vazhdueshme që dalin gjatë marrëdhënieve të tyre.

Këto përfshijnë bombardimet e dashurisë, ku pas takimit me partnerin e tyre të mundshëm, gruas mbulohet me dashuri, dhurata dhe vëmendje intensive. Ndërsa kjo mund të jetë lajkatare, ajo gjithashtu mund të funksionojë më tinëzare.

Këta njerëz priren të jenë shpejt posesiv kur bëhet fjalë për krijimin e marrëdhënies dhe sapo të ndodhë kjo, kontrolli fillon. Kjo mund të përfshijë kontrollin kompulsiv, ku burri këmbëngul të dijë se ku është partnerja e tij, përpiqet të bllokojë marrëdhëniet aktuale me familjen dhe miqtë e ngushtë dhe kërkon gjithnjë e më shumë kohë ekskluzive.

Kur fillojnë kundërshtimet, burri fillon një model përshkallëzimi i dhunës që mund të përfshijë thyerjen e mobiljeve, sendeve dhe më pas sulmin e vetë viktimës. Për shkak se viktima ka humbur kontaktin me burimet e jashtme të mbështetjes, ato bëhen gjithnjë e më të prekshme ndaj këtij lloj manipulimi.

Lexo edhe :  Dimër në pranverë/ Rikthehet dëbora në zonat malore, probleme në disa akse

Faktorë të tjerë mund të përfshijnë përdorimin e alkoolit dhe të drogës që ndikojnë në gjykimin e një shkelësi që ka të ngjarë të veprojë me dhunë.

Ndërsa sjellja e autorit mund të duket “e çmendur”, ai në fakt nuk është i çmendur, por më tepër i keq.

Këta janë njerëz që janë plotësisht të vetëdijshëm për atë që po bëjnë dhe pasojat e veprimeve të tyre.

Në këtë fazë, autori e ka konsideruar partnerin si pronë të tij, jo më ndryshe se një makinë, një televizor apo sende të tjera të pajetë. Kërcënuar dhe më pas tërbuar nga mendimi se personi kontrollues do të zgjedhë të largohet nga marrëdhënia. Kjo çon në kërcënime reale që mund të shkojnë deri në vrasje gjatë periudhës kur viktima po përpiqet të largohet nga marrëdhënia. Atëherë gratë janë në rrezik të konsiderueshëm./E.T

Të fundit

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, ta

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Euro nuk do kthehet më në shifrat e viteve të kaluara

Bizneset eksportuese nuk po ngrenë kokë. Shifrat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin mars bizneset vendase kanë shitur mbi 87.4 milionë...

Me karrocë dhe plagë në kokë, Dea Mishel publikon videon pas operacionit

Pak ditë më parë ish-banorja e “Big Brother VIP 2”, Dea Mishel i është nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale në kokë, megjithatë ajo nuk dha...

“Beleri një copë kukull, di vetëm 100 fjalë”/Shpërthen Ngjela: Një injorant pa shkollë…

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në një emision televiziv, foli në lidhje me situatën e Fredi Belerit me Greqinë, pasi u shpall kandidat zyrtar...

Lajme të tjera

Web TV