Ndërtuesit presin rënie të porosive dhe ulje të çmimeve të apartamenteve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas bumit të ndërtimit të dy viteve të fundit, sektori duket se po përballon një fund qetësimi. Në anketat e fundit të besimit të biznesit të Bankës së Shqipërisë, sektori i ndërtimit nuk është optimist për dytin muaj.

Sipas Bankës, niveli i besimit në ndërtim (TBN) ra me 1.9 përqindje në muajin tetor, ndonëse qëndron rreth 15 përqindje mbi mesataren e llogarive.

Rënia këtë muaj u përcaktua si nga aktivitetet më pak optimiste për aktivitetet në aktualitete të tilla edhe për nivelin e porosive aktuale. Pritjet për punësim janë në rritje dhe ato për çmimet në të ardhmen janë në rënie.

indeksi i besimit në ndërtimin iu kthye në territorin negativ në shtator (-9.26), pasi kishte qëndruar pozitivë në gjithë vitin dhe në tetorin e parë dhe përkeqësoi më shumë se -11.2, duke treguar se pjesa më e madhe e ndërtuesve janë pesimistë për porositë në të ardhmen. Ky është niveli më negativ që nga tetori i vitit 2022.

Bizneset presin më pak porosi. Balanca e përgjigjeve [1] për pyetjen e kontratave të porositëse ishte negative prej -28.5, që tregon se më shumë ndërtues presin që të ketë më pak porosi. Ky është niveli më i ulët që nga tetori 2022.

Bizneseve u bëhet pyetja: Si i vlerësoni porositë (kontratat porositëse)? 1.Mëse mjaftueshëm (mbi normalen); 2.Mjaftueshëm (normal për sezonin); 3.Jo mjaftueshëm (nën normalen)

Edhe pritshmëria për çmimet është në rënie, ndonëse niveli i bilancit mbetet pozitiv prej 8, por ky është më i ulët që nga qershori i vitit 2021 . 1. Do të rriten; 2. S’do të lidh; 3. Do të bien.

Më herët, përfaqësuesit e sektorit pohuan për Monitor se shtrenjtimi i çmimeve të apartamenteve ka filluar në trendin e rënies së çmimeve të kërkuara për shitjen e çmimeve mbi 1,500 euro/m². Agjentët imobiliarë pohojnë se edhe rritja e normave të interesit të kredive dhe mungesës së një amnistie për të ardhurat e padeklaruara po tkurr numrin e blerësve të pronave.

Lexo edhe :  10 vendet me normat më të larta të punësimit në botë

Drejtuesi i agjencisë imobiliare “Future Home”, z. Fatjon Hysenbelliu, tha se ka rënë kërkesë për prona me përballë qendrës, me çmimin e shitjes mbi 1,500 euro/m².

Ky trend është i parë edhe për banesat e tjera në zonat afër qendrës. Në të kundërt, kërkesa për banesa rezidenciale në godinat e fundit 2-3 vitet e fundit dhe në ndërtimin e sapopërfunduar në zonat jashtë Unazës së Vogël në Tiranë është e njëjtë me vitin e kaluar.

Edhe rritja e interesave po ndikon në frenimin e kredive hipotekore. Norma mesatare e interesit të kredive të reja në lekë për blerje shtëpie në muajin korrik 2023 arriti 4,04% nga 3.57% që ishte në muajin shkurt 202 sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë.

Për kreditë në euro norma mesatare në muajin korrik 2023 arriti 5,32% nga 3,54% që ishte për muajin shkurt 2022. 30,9 miliardë lekë. Krahasuar me të njëjtën periudhë të 202, kredia e re për shtëpi ra rreth 3%.

Një tjetër e frenimit të kërkoni duket se lidhet me stepjen e Blej Agjentët e shitjeve të pasurive të paluajtshme pohojnë pasurinë e arsyeja e një sërë hetimesh nga SPAK kundrejt figurave të fushës politike por edhe të sipërmarrjes, po jep ndikime në tregun e shitblerjes së saj. të paluajtshme.

Blerjet e pasurive të paluajtshme nga paratë informale (aktivitetet e paligjshme, korrupsioni etj) vlerësohet se kanë qenë një nga burimet kryesore që kanë blerë pasuri të paluajtshme në vite.

[1] Sipasologjisë së Bankës së Shqipërisë së metodave të balancës merr vlerat midis -100 dhe +100. Një aktivitet mbi 0 tregon për një numër më të madh të përgjigjeve pozitive sesa negative, në një gjë të tillë./MONITOR/   S.M

Të fundit

Botohet një herë në katër vite çdo datë 29 shkurt, ja cila është gazeta e veçantë

Ekziston një gazetë në botë që botohet 1 herë në 4 vite dhe ajo gjendet në Francë. Gazeta satirike...

Nuk ndalet debati mes dy aktoreve në BBV, Julja përplaset me Eglën: Do dalësh…

Dy aktoret, Julja Ilirjani dhe Egla Ceno, vijojnë të mos kenë një marrëdhënie të afërt në “Big Brother VIP”, madje në të shumtën e...

Samiti/ Ekspertja e ekonomisë: BE përpjekje për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në BE

Në një intervistë televizive, ekspertja e ekonomisë, Teuta Nunaj u shpreh se ka përpjekje të shtuar për ta përfshirë Ballkanin Perëndimor në union. Ajo shti...

A do të vizitoni Kosovën? Ja përgjigja epike e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, tha se nuk ka marrë ftesë ende për ta vizituar Kosovën. I pyetur nga gazetarët pse nuk e...

Çfarë po ndodh? Shkencëtarët ngrenë alarmin, shkurti i këtij viti më i nxehti në histori

Muaji shkurt i këtij viti mund të jetë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në histori, me lulet që kanë lulëzuar më herët në...

Lajme të tjera

Web TV