“Po i vjen fundi”/ Nasa del me njoftimin e papritur: Në 2025 do të zhduken…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kohës për të admiruar unazat e rralla të Saturnit, po i vjen fundi.

Vetëm 18 muaj kanë mbetur përpara se ato të zhduken nga sytë tanë.

Është vetë NASA që e konfirmon se vëzhguesit e hapësirës kanë kohë deri në vitin 2025 për të parë strukturat ikonike, para se Saturni të lëvizë duke i kthyer unazat e tij të mëdha në një vijë pothuajse të padukshme.

Unazat e famshme të Saturnit janë struktura gjigande që mund të shtrihen 70 mije deri në 140,000 km në disa vende. Por ato janë ndërkohë shumë të holla, e mund të zhduken nga pamja nëse shihen nga anash.

Ato nuk do të zhduken megjithatë përgjithmonë do të anojnë drejt Tokës gjatë fazës tjetër të orbitës 29-vjeçare të Saturnit.

Për shkak të një animi në orbitën e tij, Saturni lëkundet pak në pozicionin kundrejt Diellit gjatë periudhës së tij orbitale.

Kjo do të thotë se, për një kohë të shkurtër çdo 13,7 deri në 15,7 vjet, Toka e sheh planetin vetëm anash dhe një distancë prej 1.2 miliardë kilometrash,  kjo i bën unazat të zhduken nga vështrimi ynë.

Unazat e Saturnit janë anuar poshtë drejt Tokës në një kënd prej 9 gradësh dhe deri në vitin 2024 ky kënd do të reduktohet në vetëm 3.7 gradë.

Astronomët nuk do të kenë mundësinë ta shohin përsëri Saturnin nga kjo perspektivë unike deri në tetor të vitit 2038./   S.M

Të fundit

“Shqiptarët më shumë pëlqejnë një fallxhore sesa ndjekin një…”/Habit shkencëtari i njohur

Shkencëtari Taulant Muka, në një intervistë televizive, teksa foli për faktin se në çfarë përmasa gjendet sot universiteti shqiptar,...

Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëjetueses, pranga 20-vjeçarit në Dibër

Një 20-vjeçar është arrestuar nga Policia në Dibër, pasi i riu ushtronte dhunë fizike ndaj bashkëjetueses së tij. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Zall Reç,...

Rikthehet Harry Potter, ja kur do të shfaqet seriali premierë

Seriali televiziv “Harry Potter” po ecën përpara, me Warner Bros. Discovery tani synon të sjellë në vitin 2026 premierën e tij zyrtare. Data u njoftua...

U hodh nga kati i tretë i Spitalit të Traumës, ndërron jetë 47-vjeçari, detaje

Më datë 25.02.2024, rreth orës 05:30, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3-të i Spitalit të Traumës, shtetasi M. H., 47 vjeç, i...

Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e këngës popullore e qytetare të Shqipërisë së Mesme si dhe e shumë hiteve Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj. As më shumë...

Lajme të tjera

Web TV