Sa peshon popullsia e botës?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Midis obezit, peshës normale dhe të dobëtit, popullsia jonë peshon miliona tonë. Ja si ndahen.

Ne peshojmë afërsisht 287 milion ton, nga të cilat 15 milion janë për shkak të njerëzve mbipeshë dhe 3.5 milion për njerëzit e trashë. 

Këto shifra janë llogaritur nga studiuesit në Shkollën e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale në Londër, bazuar në të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Pesha mesatare e një personi (burrë apo grua) është 62 kg, por ka dallime nga vendi në vend: Amerikanët e Veriut peshojnë mesatarisht 80.7 kg ndërsa aziatikët 57.7 kg (lexoni këtu burimin e të dhënave që datojnë që nga viti 2012 ) .

KONSUMIMI I TRASHË. Studiuesit shpjegojnë se studimi synon të rrisë ndërgjegjësimin për problemin e obezitetit: nëse e gjithë popullata e botës do të peshonte aq sa në SHBA, ku 70% e njerëzve janë mbipeshë, do të kishte një rritje të “masës njerëzore” të 58 milionë tonë. 

Me pak fjalë, do të ishte sikur 935 milionë më shumë njerëz me peshë normale të jetonin në Tokë, me një rritje të nevojës për ushqim dhe burime energjie.

TË DHËNA TË TJERA. Sipas BBC, e cila ofron të dhëna më të përditësuara (2014) dhe bazuar në një popullsi botërore prej 7.2 miliardë njerëz, pesha e të gjithë atyre mbi 15 vjeç (një konventë për të treguar të rriturit) do të arrinte në 332 milion ton./   Përshtatur nga Focus.it  S.M

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV