E thotë Rama/ Këto janë pozicionet ku do të ketë rritje pagash vitin e ardhshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministri, Edi Rama në mbledhjen e zgjeruar të Partisë Socialiste në Durrës përmendi dhe një herë shumën e llogaritur në buxhet për pagat.

Ai tha se në vitin e ardhshëm paga mesatare në Shqipëri do të shkojë në 900 euro, kjo në sektorin publik. Kryeministri u shpreh se do të rriten sërish pagat për mjekët e përgjithshëm, infermjerët, mësuesit, punonjësit e rendit, forcat e armatosura.

Sipas tij dhe sektori privat nuk mund të pranojë konkurencën e sektorit shtetëror për të marrë njerëz të përgatitur.

“Buxheti ka 400 milionë rritje pagash. Në vitin e ardhshëm paga mesatare në Shqipëri do të shkojë në 900 euro, kjo në sektorin publik. Do të rriten sërish pagat për mjekët e përgjithshëm, infermjerët, mësuesit, punonjësit e rendit, forcat e armatosura.

Pagat për Forcat e armatosura do t’I çojmë mbi mesataren e ushtrive të NATO-s. Kemi një problem, u bë një formalizim pagash. Sot kemi rritje pagash në sektorin privat. Politika e pagave që kemi bërë ka tërhequr dhe sektorin privat.

Sektori privat nuk mund të pranojë konkurencën e sektorit shtetëror për të marrë njerëz të përgatitur. Sot jemi në kushtet ku nga viti I ardhshëm pagat do të jenë konkuruese me vendet kur të rinjtë tanë shkojnë për të punuar në atë sector jashtë Shqipërisë.”,tha Rama./ S.M

Të fundit

Foto/ Punimet për Urën e Kukësit drejt përfundimit

Po shkon drejt përfundimit Ura e Madhe e Kukësit që zëvendëson urën e vjetër ekzistuese që ka më shumë se...

Gatoi ‘hallvën e vdekjes’ për Ilnisën, motra e Erjolës ka dy fjalë për të

Ditën e djeshme, një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në shtëpinë e BBV, ku Erjola pas debateve të shumta me Ilnisën dhe Meritonin, ka...

Modelja i nxjer gjithë të “palarat” Leonardo Di Caprios

Leonardo DiCaprio dihet se e shijon jetën prej beqari edhe pse se ka patur romanca të shumta që nga koha kur u bë një...

Qëlluan me armë të riun dhe e ndoqën për ta vrarë/ Arrestohen autorët në Pogradec

Janë arrestuar autorët e plagosjes me armë zjarri, që ndodhi pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në pranga ka rënë Denis Meko dhe një...

Lufta në Kosovë, film në Hollywood

Në fokus do të jetë masakra e Reçakut E kaluara e luftës së Kosovës, ka akoma shumë për t’i treguar botës se cilat janë krimet...

Lajme të tjera

Web TV