Nga rritja e pagave te mbështetja për Gardën, Balla prezanton buxhetin për vitin 2024

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla  ka prezantuar projektbuxhetit të Ministrisë së Brendshme për vitin 2024.

Në Komisionin për Sigurinë Kombëtare, ai theksuar se është buxheti më i madh që ka pasur ndonjëherë ministria e Brendshme.

Sakaq, Balla ka njoftuar se në buxhetin e shtetit për 2024 janë planifikuar 400 milion euro që do të ndahen për rritje pagash, ku do të përfitojë dhe Ministria e Brendshme. Sakaq, një mbështetje të veçantë do të jepet dhe për Gardën.

Fjala e plotë e Ballës:

Kemi të bëjmë me buxhetin më të madh që ka pasur ndonjëherë ministria e Brendshme. Rritje me 8% në krahasim me një vit më parë. Buxheti është 25.9 miliard lekë, apo 250 milion euro. Krahasim me 2023, rritja është 1.8 miliard lekë.

– Për shpenzimet për paga dhe sigurime shoqërore, do të shkojë 19.7 miliard lekë, apo 190 milion euro. Këtu nuk përfshihet pjesa e alokuimit për parashikimin për rritjen e pagave.  Në buxhetin e shtetit për 2024 janë planifikuar për rritje pagash, 400 milion euro që do të ndahen për rritje pagash, një prej sektorëve është edhe Ministria e Brendshme.

-Shpenzime të tjera, për mallra, kemi 4 miliard lekë. Për investime të tjera, kemi 1.5 miliard lekë.

-Kemi parashikua mbështetje edhe për gardën. Synojmë një rritje për buxhetin e tyre në 15% sipas nevojave të paraqitura.

– Brenda buxhetit është parashikuar edhe një mbështetje për forcimin e AMP./  S.M

Të fundit

Çfarë përmban propozimi i Sekretarit të NATO-s për ndihmën ushtarake Ukrainës?

Ministrat e jashtëm të NATO-s të premten do të diskutojnë për një ndihmë të re ushtarake për Ukrainën, të...

Nisin fluturimet direkte nga Tirana në Kopenhagë

Qytetarët shqiptarë nga sot mund të fluturojnë direkt drejt kryeqytetit të Danimarkës, Kopenhagës. Fluturimi i parë direkt është pritur me një ceremoni të veçantë...

Soko: Ja sa duhet të llogaritet minimumi jetik për një familje me 4 persona

Eksperti i ekonomisë Pano Soko nga Nisma Thurje, duke folur për minimumin jetik, tha në emisionin “Open” në News24, se të jetosh në minimumin...

Miqësoret dhe më pas Europiani, kombëtarja stërvitet në “Shtëpinë e Futbollit”

Trajneri i Shqipërisë, Sylvinho ka thirrur lojtarët e kombëtarës në “Shtëpinë e Futbollit”, për të parë kështu situatën e tyre në këtë fund muaji....

Lajme të tjera

Web TV