Paralajmërim i ri për Covid/ Rriten rastet e variantit misterioz

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një lloj i ri “më i transmetueshëm” i Covid-it është rritur, paralajmërojnë ekspertët.

Varianti JN.1 është zbuluar në MB, SHBA, Islandë, Portugali, Spanjë dhe Francë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Shkencëtarët thonë se JN.1 është një pasardhës i BA.2.86 – i quajtur varianti ” Pirola “, i cili u përhap pas Omicron.

Ata kanë frikë se varianti i ri mund të bëhet një çështje e rëndësishme e shëndetit publik – por shpresojnë se vaksinat e reja do të ndalojnë përhapjen.

Por sëmundje më e rëndë nuk është gjetur te njerëzit e infektuar me variantin e ri.

Deri më tani, ka pasur 51 raste të JN.1 të raportuara në mbarë botën në 11 vende.

Cilat janë simptomat më të zakonshme të Covid-19?
10 simptomat kryesore të raportuara nga njerëzit me teste pozitive Covid-19 janë:

1.     Dhimbje fyti

2.     Hundë që rrjedhin

3.     Hundë të bllokuara

4.     Teshtitje

5.     Kollë pa gëlbazë

6.     Dhimbje koke

7.     Kollë me gëlbazë

8.     Zë i ngjirur

9.     Dhimbje muskulore

10.Ndjenjë e ndryshuar e nuhatjes/   S,M

Të fundit

Arabia Saudite nënshkruan blerjen e 105 avionëve Airbus nga Franca

Kompania Saudia Group do të blejë 105 avionë pasagjerësh Airbus, teksa ngrinte lart marrëveshjen si më të madhen e...

Mbyllet dega e një banke serbe në veri të Kosovës, shpërndau pagesat e Beogradit

Autoritetet në Kosovë njoftuan të hënën (20 maj) se kanë mbyllur gjashtë njësi të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të vendit, institucion...

Për të patur flokë të bukur e të shëndetshëm, këto janë 9 ushqimet që duhet të konsumoni

1.Vezët Vezët janë të parat në listë për flokë të shëndetshëm sepse ato përmbajnë shumë proteina dhe biotinë, por edhe shumë lëndë të tjera ushqyese...

“Politikanët që kanë bashkëpunuar me grupet kriminale janë të tmerruar nga SPAK!”

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdaraj i ftuar në një emision televiziv, foli për goditjen e shtatë grupeve kriminale nga SPAK. Ai tha se politikanët që kanë bashkëpunuar...

SPAK godet krimin/ Karamuço: Grupet mund të kundërpërgjigjen dhe të cenojnë sigurinë

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço, i ftuar në Real Story, tha se pas aksionit të SPAK është rritur shqetësimi se grupet kriminale mund të...

Lajme të tjera

Web TV