7 shenja që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar me partnerin/en

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Dashuria është e bukur dhe sublime, por në shumë raste thjesht mbaron. Nuk ka një formulë, thjesht ndodh, është normale dhe e zakonshme. Ndjesitë në një moment të tillë janë paksa të paqarta dhe sipas terapistes së lidhjeve, Kaylee Rose Friedman, kjo ndodh kur “ne kemi tendencën që të përqendrohemi te cilësitë që nuk pëlqejmë te ky person dhe ndërkohë që e njohim më mirë, projektimet tona zëvendësohen me të vërtetën”.

“Sapo ka mbaruar faza e muajit të mjaltit dhe gjërat rikthehen në realitet, mund të shihni që të dy po ndryshoni, çka është normale dhe njerëzore”, shprehet Kaylee, duke treguar edhe shenjat që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar me partnerin/en.

Nuk mendoni dhe as interesoheni më për të

Kjo është një shenjë e qartë, pasi thjesht nuk interesoheni më për lidhjen tuaj. Partneri/ja nuk është më prioritet dhe ndoshta ju e kapni veten duke fantazuari për dikë tjetër, ose thjesht imagjinoni jetën pa të.

Ndikohet jeta seksuale

Fillimisht, duhet të themi se ka një sërë arsyesh pse jeta seksuale mund të pësojë ndyrshime, por sigurisht, edhe mungesa e dashurisë, pasionit dhe afeksionit është një faktor tregues se nuk jëni më të dashuruar.

Nuk doni të kaloni kohë me personin tjetër

Nëse të tingëllon familjare si ndjesi, me shumë gjasa, nuk jeni më i/e dashuruar.

Nuk keni energji për të zgjidhur problemet

Thjesht keni arritur në një pikë ku s’keni as dëshirë, as energji dhe as vullnet për të ndryshuar lidhjen dhe për të rindezur shkëndijat.

Nuk i konsideroni ndjenjat e tij/saj

Nuk ju intereson më nëse e lëndoni apo jo personin tjetër. Është normale që në një marrëdhënie, njerëzit të mërzisin njëri-tjetrin, por ndryshimi mes rastit të parë dhe të dytë është dëshira dhe përkushtimi për ta ndryshuar situatën. Nëse nuk keni as minimumin e ndjenjës së fajit, na vjen keq, por s’jeni më të dashuruar.

Lexo edhe :  Anna Lika me dedikim prekës për humbjen e nënës

Nuk keni respekt për personin tjetër

Madje, jo vetëm kjo, por s’keni as durim të merreni me të.

Nuk keni më besim

Duke qenë se personi tjetër nuk konsiderohet më si një “person i çmuar” dhe “shpirt binjak”, automatikisht, ju nuk keni më besim që t’i tregoni ngjarjet e jetës suaj, ndjesitë dhe çdo gjë “sekrete”, të cilën e ndanit më parë./E.Ç

Të fundit

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë...

Trump fiton Karolinën e Jugut/ Mposht lehtësisht Nikki Haley

Donald Trump është një hap më afër nominimit presidencial republikan pas një fitoreje masive ndaj Nikki Haley në Karolinën e Jugut, raporton BBC. Ish-presidenti fitoi ndaj...

“Ikin dy dhe hyjnë tre”, njihuni me banorët e rinj që u bënë pjesë e garës së BBVA

Koreografi Albi Nako dhe këngëtarja Arta Kabashi janë personazhet të cilët nuk do të jenë më pjesë e shtëpisë më të ‘zhurmshme’ në Shqipëri....

“Ngrijnë” monedhat e huaja/ Kursi i këmbimit, 25 shkurt 2024

Sot, më 25 shkurt 2024, në tregun valutor dollari amerikan blihet me 95.5 lekë dhe shitet 96.4 lekë. Euro sot blihet me 103.5 lekë, ndërsa...

Këta janë dy banorët që u eliminuan nga “BBVA 3”

Albi Nako dhe Arta Kabashi lanë shtëpinë e “Big Brother VIP Albania 3”. Albi u largua pas nominimit që Sara u bëri të gjithë djemve...

Lajme të tjera

Web TV