Britania vendos sanksione ndaj dy prodhuesve më të mëdhenj të arit në Rusi

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Britania ka sanksionuar 29 persona dhe subjekte në industrinë ruse të arit dhe naftës. Individët dhe entitetet e sanksionuara përfshijnë një rrjet me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe që sipas Britaniës janë përgjegjës për dërgimin e më shumë se 300 milionë dollarëve të ardhura nga ari në Rusi

Britania ka sanksionuar 29 persona dhe subjekte në industrinë ruse të arit dhe naftës. Individët dhe entitetet e sanksionuara përfshijnë një rrjet me bazë në Emiratet e Bashkuara Arabe që sipas Britaniës janë përgjegjës për dërgimin e më shumë se 300 milionë dollarëve të ardhura nga ari në Rusi.

Britania vendosi gjithashtu sanksione ndaj dy prodhuesve më të mëdhenj të arit në Rusi, Nord Gold Plc dhe Highland Gold Mining Ltd, si dhe oligarkëve Vladislav Shviblov dhe Konstantin Strukov, raporton Reuters

“Sanksionet do të godasin ata që i kanë ofruar ndihmë Putinit duke e ndihmuar atë të kufizojë ndikimin e sanksioneve tona mbi arin rus dhe naftën ruse, dy burime vendimtare të të ardhurave për makinën ruse të luftës”, tha James Cleverley, sekretari i Jashtëm britanik.

Masat e fundit kanë për qëllim parandalimin e individëve dhe subjekteve që të ndihmojnë Rusinë të shmangë ndikimin e sanksioneve ndërkombëtare, sipas qeverisë britanike  /O.S

Të fundit

Në fakt amnistinë e dështoi Salianji

Nga Mero Baze Socialistët nuk arritën të bindin dot Partinë Demokratike dhe as grupimin e Berishës, të jepnin votat për...

“S’ke turp”/ Përplasje e ashpër në BBV, Juli ia thotë në sy Gazit: Më ke prerë në besë

Juli dhe Gazi së fundmi kanë pasur përplasje të forta mes njëri-tjetrit edhe pse dyshja kanë pasur një miqësi mjaft të mirë brenda shtëpisë. Ashtu...

Çfarë ndodhi? Britania vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Britania ka zgjeruar sanksionet e saj kundër kompanive ruse, individëve dhe entiteteve jashtë Rusisë që dyshohet se po ndihmojnë në shmangien e sanksioneve ekzistuese,...

Rihanna është sërish shtatzënë? Fotot që nxitën dyshimet se këngëtarja po pret një fëmijë

Fansat e këngëtares Rihanna kohët e fundit po spekulojnë nëse ajo dhe i dashuri i saj, A$AP Rocky, do të kenë një tjetër fëmijë së...

“Një bir ku*ve i çmendur”/ Presidenti Putin reagon ashpër ndaj fyerjeve të Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka reaguar në lidhje me deklaratat e homologut të tij, Joe Biden i cili ka shpërthyer ndaj tij me ofendime. Putin i...

Lajme të tjera

Web TV