Mund t’i vizitoni brenda tri sekondash, njihuni me këto vende europiane!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një vend në Europë do t’ju lejojë të jeni teknikisht në tri shtete njëkohësisht. Edhe pse nuk është e vetmja pikë në botë ku kryqëzohen tre kufij, është trekufiri ndërkombëtar më verior. Në afërsi të Kirunas, qyteti më verior i Suedisë, udhëtarët mund të arrijnë në fshatin e vogël Kilpisjarvi. Atje mund të ecin në Treriksroset, pika ku takohen Suedia, Finlanda dhe Norvegjia.

Udhëtarët mund të ecin përgjatë një shtegu të vogël drejt një monumenti guri të ngritur për herë të parë në vitin 1897 nga rusët dhe norvegjezët për ta shënuar kufirin.

Në atë kohë, një pjesë e Finlandës ishte në pronësi të Rusisë. Ajo u zëvendësua me gurë të rinj në vitin 1926. Kur të arrini atje, do të vizitoni tri vende njëherësh.

Megjithatë, arritja në këtë pikë nuk është e lehtë. Kur udhëtarët mbërrijnë në Kilpisjarvi, ata mund të zgjedhin të ecin 11 kilometra deri në grykë. Nëse zgjedhin këtë rrugë disi të mundimshme, do të shpërblehen me një shëtitje nëpër Malla, parkun kombëtar më të vjetër të Finlandës.

Pasagjerët mund të marrin rrugën e thjeshtë duke hipur në M/S Malla, një udhëtim 45-minutësh me varkë turistike për në Koltaluokta, i disponueshëm nga mesi i verës deri në fund të shtatorit.

Nga atje, pasagjerët duhet të ecin vetëm tre kilometrat e mbetura deri në stacionin e fundit. Sa i përket kthimit, anija ndalon dhe pret rreth dy orë. Ndërkaq, regjistri i Kombeve të Bashkuara liston rreth 176 trekufij në mbarë botën./   S.M

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV