Ndryshimet klimatike dhe ndërtimet pa kriter/ Si po “shkatërrohet” bregdeti shqiptar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndryshimet klimatike dhe ndërtimet pa kriter, risqet në zonat bregdetare

Degradimi i mjedisit përbën një dukuri shumë shqetësuese në vendin tonë. Ai shfaqet në forma të ndryshme si shtrirja kaotike e qendrave urbane, prerja masive e pyjeve, dëmtimi i tokave bujqësore, ndotja e baseneve hidrike dhe grryerja e lumenjve.

Gjithashtu, Shqipëria është e prekur edhe nga erozioni. Zonat më problematike janë Ultësira Perëndimore, luginat e lumenjve të mëdhenj dhe bregdeti i Adriatikut.

“Ultësira Perëndimore e Shqipërisë ka qënë toka kënetore dhe para viteve 90 shumica e tyre rreth 600 km katrorë janë bonifikura dhe në ditët e sotme ato drenazhohen me anë të satcionit të pompave apo hidrovoreve.

Ndryshimet klimatike që kanë të bëjën me rritjen e nivelit të detit apo edhe shtimin e intesitetit të reshjve prite që të shkatojnë dëme më të mëdha sec kanë shkatuar.

Edhe pse këto hirdovore janë ndërtuar duhet patur një vëmëndje e veçantë që pse jo të përmirësohen kapacitet e tyre” u shpreh Alban Doko, departamenti hidrologjisë

“Vija bregdetare ka ndryshuar shumë nuk është ajo e njëjta që ka qënë vite më parë. Ka zona ku prurjet e ngurta janë kaq shumë dhe duket sikur e shtyjnë detin dhe ka zona të tjera ku deti avancon drejt tokës sic është Patoku që dikur ka qënë një plazh fantastik ndërsa tani nuk ekziston më” u shpreh Luljeta Bozo, inxhiniere ndërtimi

‘Ne kemi bërë një dëm të madh sistemit tonë natyror gjithë brezin mbrojtës bregdetat të investuar në të kaluarën para 50-60 vitesh ne po e shkatërrojmë me ndërtime’ u shpreh Avdulla Diku, ekspert mjedisi/   S.M

Të fundit

U hodh nga kati i tretë i Spitalit të Traumës, ndërron jetë 47-vjeçari, detaje

Më datë 25.02.2024, rreth orës 05:30, dyshohet se është vetëhedhur nga kati i 3-të i Spitalit të Traumës, shtetasi...

Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj, nuk do ta besoni sa vjeç mbush këngëtarja

Këngëtarja e këngës popullore e qytetare të Shqipërisë së Mesme si dhe e shumë hiteve Artiola Toska feston sot ditëlindjen e saj. As më shumë...

Buxheti shtesë 2024, qeveria kursen nga skema e pensioneve 75 mln euro

Qeveria miratoi gjatë javës ndryshimet e para në buxhet duke shtuar planin e të ardhurave të përgjithshme me 10,6 miliardë lekë, të cilat do...

A e dini se në cilën moshë njerëzit janë më të pakënaqur?

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më të palumturit. Hulumtimi nga David Blanchflower, profesor i ekonomisë...

Si ta dini nëse një djalë ju pëlqen apo thjesht po luan me ju?

Djemtë mund të jenë vërtetë të vështirë për t’u lexuar. Por ajo që mund ta bëjë më të lehtë është kërkimi i disa shenjave...

Lajme të tjera

Web TV