Pas dorëhëqjes së Ardi Veliut, mbyllen aplikimet për drejtues të AMP

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Pas dorëheqjes së Ardi Veliut nga agjencia e mbikëqyrjes Policore, ministria e brendshme ka mbyllur aplikimet për të cilën i ka hapur që prej 25 tetorit.

Në adresë të ministrisë së brendshme janë depozituar 26 aplikime. Këto drejtues policie e kanë dorëzuar aplikimin e tyre ku fillimisht i janë dhënë disa kritere për të cilën ministria e brendshme i publikuar pak javë më parë.

Përveç kërkesave të përgjithshëm aplikuesit janë ndeshur edhe dy kritere të veçanta. E para duhet që aplikuesi që synon të jetë drejtuesi i AMP të ketë shërbyer në polici apo sistemin e drejtësisë për një periudhe jo më pak se 10-vjeçare. Dhe pika e dytë ishte që të nënshtrohet apo të këtë kaluar Vettingun.

Pasi janë administruar 26 aplikime, këtë moment ngrihet një grup pune i posaçëm për vlerësimin e kritereve ligjore të kandidateve deri në krijimin e një short liste që në fund do ti paraqitet Ministrit Taulant Balla.

Pas kësaj ministri propozon emrin e kandidatit për Drejtor të agjencisë te Kryeministri siç e përcakton edhe legjislacioni për AMP.

Këtë detyre deri më datën 23 tetor 2023 e mbante Ardi Veliu për të cilën tha dorëheqjen. Në njoftimin e bërë nga ministri Balla thuhet se ai do të mbaje një tjetër detyrë të rëndësishme./E.T

Të fundit

Përmbledhje e rastit të gjyshes dhe babait që abuzonin me djalin e mitur në TikTok

Dje, 67-vjeçarja Natasha Rombula dhe djali i saj, Armando Kumaraku, 44 vjeç janë arrestuar nga policia, për shkak se...

Dita Ndërkombëtare e Minatorëve/Protestë për miratimin e statusit të veçantë

Sot në Ditën Ndërkombëtare të Minatorëve, minatorët po mbajnë sot protestë para Ministrisë së Infrastrukturës. Ata kanë kërkuar miratimin e statusit të veçantë, ndërsa kanë...

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi

Ndahet nga jeta gazetarja e Radio Televizionit Shqiptar Afërdita Selimi. Lajmi u bë i ditur përmes një postimi nga Lidhja e Gazetareve Ekonomike te Shqiperise Me...

Përfundojnë në spital nga helmimi 11 punonjëset e një fabrike në Fier, çfarë ndodhi?

Një punëtor i fabrikës që do të ruaj anonimatin pasi ka frik se e heqin nga puna, ka thënë për Top Channel se janë...

Letra publike e të “mençurve”, kundër “budallenjve” në televizione!

Një letër publike, një peticion, i nënshkruar nga disa figura të njohura të shkencës(kryesisht historisë dhe gjuhësisë), shkaktoi reagime. U cilësua si një lloj...

Lajme të tjera

Web TV