Ushqimi i duhur për të ulur yndyrën në trup dhe për të parandaluar plakjen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Doktori, Olivier Courtin -Clarins, Drejtor i Grupit të “Clarins” dhe autor i “Belle dans mon assiette (Belle dans mon assiette)”, pohon se qiqrat paskan efekte fantastike në organizëm, kjo pasi ato nxisin humbjen e yndyrës dhe ndihmojnë në parandalimin e plakjes.

Olivier citon gjashtë studime klinike që tregojnë se konsumimi i bishtajoreve redukton përqindjen e yndyrës në trup.

“Përfshirja e bishtajoreve në dietën tuaj mund të çojë në humbje peshe pa kufizuar marrjen e kalorive. Në fakt, për shkak se ky ushqim është i pasur me fibra dhe proteina bimore, ju bën të ndiheni të ngopur dhe në fund ndihmon në humbjen e peshës. Thjerrëzat gjithashtu kanë një strukturë të ngjashme ushqyese me qiqrat dhe ofrojnë të njëjtat përfitime pasi janë më pak kalori”, tha ai.

Fibrat dhe plakja

Studimet tregojnë se sasia e lartë e fibrave që përmban qiqrat ndihmon në parandalimin e plakjes. “Kërkimet e kryera gjatë më shumë se 10 viteve kanë treguar se njerëzit që konsumojnë më shumë fibra mund të ngadalësojnë procesin e plakjes me rreth dy herë më shumë se ata që konsumojnë më pak”, shpjegon Olivier.

Sistem nervor të shëndetshëm

Farmacistja dhe nutricionistja, Paula Martín Clarés foli gjithashtu për qiqrat në librin e saj “La salud de tu piel está en lo que”. Ajo thekson se qiqrat janë një burim i shkëlqyer i proteinave, kalciumit, kaliumit, hekurit, fosforit, magnezit, vitaminës B6 dhe vitaminës E.

“Gjithashtu ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve, gjë që redukton rrezikun e mbajtjes së lëngjeve”, tha ajo.

“Është gjithashtu i mirë për uljen e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit në gjak dhe rregullimin e sistemit të tretjes. Për më tepër, ndihmon në funksionimin e duhur të sistemit nervor”, shtoi Oliver.

Lexo edhe :  Qitro, xhenxhefil dhe turmerik, kura për djegien e yndyrnave

Nutricionistja, Beatriz Larrea ka shprehur mendimin e saj se qiqrat janë thelbësore për t dhënë  energji trupit të njeriut dhe për të bërë trupin dhe mendjen të shëndetshme.

Përfshirja e qiqrave në dietën tuaj

Sigurisht, përfitimet e qiqrave për humbje peshe ndryshojnë shumë në varësi të mënyrës se si i gatuani dhe çfarë hani.

Dr. Beatrice Larrea rekomandon ngrënien e qiqrave me drithëra për të siguruar një konsum të plotë të proteinave dhe të tetë aminoacideve thelbësore.

Dr. Olivier rekomandon që qiqrat t’i njomni në ujë për dy orë para gatimit për të reduktuar shqetësimet e zorrëve.

Ai gjithashtu sugjeroi: “Nëse ju shqetëson, provoni të shtoni trumzë ose alga deti në ujë”.

Trajnerja e të ushqyerit, Natàlia Calvet, thotë se ushqimet e konservuara, që përmbajnë vetëm qiqra dhe ujë, vaj ose pak kripë dhe pa aditivë të panevojshëm mund të jenë një alternativë e mirë.

Në këtë kohë, është e rëndësishme të lani mirë qiqrat dhe të kulloni lagështirën para gatimit. Këtu janë disa ide për përfshirjen e qiqrave në dietën tuaj në mënyrë të shëndetshme./   S.M

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV