A janë varrosur në mantelin e Tokës? Fragmente të planetit Theia nga i cili lindi Hëna

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Dy rajone të planetit tonë janë anormale në krahasim me atë që i rrethon: ndoshta janë “gunga” e Theia, planetit të lashtë që ndikoi në Tokë dhe formoi Hënën

Në mantelin e Tokës (shtresa nën koren e Tokës ) mund të ketë copa të një planeti të lashtë, të bllokuar pas përplasjes mes tij dhe planetit tonë.

 Në fakt, prej kohësh është hipotezuar se Hëna mund të ketë lindur si pasojë e ndikimit midis një “objekti” që ne sot e quajmë Theia, i ngjashëm në madhësi me Marsin , dhe Tokës. I pari praktikisht u shkatërrua dhe sateliti ynë natyror lindi nga mbeturinat.

I BURGOSUR. Kjo është hipoteza e ashtuquajtur e “ndikim gjigant”. Nga pjesët që i përkisnin Theia-s, megjithatë, jo të gjitha mund të kenë mbetur të lira në hapësirë, por, sipas një hipoteze të re, disa gunga gjigante mund të kenë përfunduar të ngulitura thellë nën tokë, në mantelin tonë.

Për dekada, në fakt, studiuesit e kanë ditur se ka dy zona në mantelin e Tokës, secila prej dhjetëra kilometrash në diametër, të cilat në një farë kuptimi janë paksa anormale në krahasim me rrethinat e tyre. Njëra ndodhet nën Afrikë dhe tjetra nën Oqeanin Paqësor.

 Këto trupa duken të jenë më të dendur se pjesa tjetër e mantelit, kështu që ato kalohen më ngadalë nga valët sizmike. Për këtë arsye zonat kanë fituar emrin “provincat e mëdha me shpejtësi të ulët prerjeje”, ose LLVP, një përkufizim gjeologjik që tregon një ngadalësim të valëve sizmike.

A KA NJË LIDHJE? Qian Yuan i Institutit të Teknologjisë në Kaliforni dhe kolegët e tij hipotezuan se ndikimi fatal, gjigant dhe LLVP-të mund të lidhen me njëri-tjetrin. Studiuesit kryen një seri simulimesh se si do të silleshin rrënojat e prodhuara nga përplasja midis Theia dhe Tokës.

Ata zbuluan se materiali që përbënte mantelin e Theias do të ishte shkrirë dhe zhytur në Tokë deri në kufirin midis mantelit dhe bërthamës së Tokës , duke krijuar një shtresë të hollë që mbulonte të gjithë bërthamën rreth 2800 kilometra të thellë.

Lexo edhe :  Studimi: Më shumë njerëz vdesin duke bërë “selfie” sesa nga peshkaqenët

Pastaj, me kalimin e kohës, ne po flasim për miliarda vjet, konvekcioni brenda mantelit të Tokës (d.m.th. ngritja dhe rënia e materialit që përbën mantelin) do ta kishte mbledhur ngadalë këtë material të dendur dhe do ta kishte sjellë drejt sipërfaqes, duke u grumbulluar më pas atë në dy gunga që shohim sot në thellësi shumë më të cekëta.

PREKNI ME DORËN TUAJ? Do të ishte mirë nëse do të ishte e mundur të konfirmohej drejtpërdrejt kjo hipotezë duke shpuar ato gunga që janë qindra kilometra të thella, por teknologjia që kemi në dispozicion për momentin na lejon të arrijmë një thellësi maksimale prej 15 kilometrash me shpim.

Megjithatë, meqenëse ka ngritje të vazhdueshme të materialit nga manteli që arrin në sipërfaqe, për shembull përmes vullkaneve, nuk mund të përjashtohet që ai material të ketë mbërritur tashmë ose mund të arrijë në të ardhmen.

“Pavarësisht se nuk është më afër bërthamës së Tokës”, thotë Yuan në studimin e tij të botuar në Nature , “ai material vjen nga thellësi shumë më të thella se sa dikush ka arritur të shpojë ndonjëherë. Një material që mund ta kapim edhe nga “flluska e mantelit” që ngrihen dhe mund të arrijnë në sipërfaqe”.

Hipoteza mbështetet nga fakti se, në të kaluarën, gjurmë kimike të ngjashme me ato që ishin gjetur në Hënë u vunë në pah nga disa shtëllunga që sollën material në sipërfaqe, gjë që mbështet idenë se LLVP-të janë në të vërtetë “mbetje” të Theia, nga ana tjetër konfirmon hipotezën e vetë ndikimit gjigant. Fokus.it /O.S

Të fundit

Lajm i trishtë/ Ndahet nga jeta gazetarja Afërdita Selimi

Ndahet nga jeta gazetarja e Radio Televizionit Shqiptar Afërdita Selimi. Lajmi u bë i ditur përmes një postimi nga Lidhja...

Përfundojnë në spital nga helmimi 11 punonjëset e një fabrike në Fier

Një punëtor i fabrikës që do të ruaj anonimatin pasi ka frik se e heqin nga puna, ka thënë për Top Channel se janë...

Letra publike e të “mençurve”, kundër “budallenjve” në televizione!

Një letër publike, një peticion, i nënshkruar nga disa figura të njohura të shkencës(kryesisht historisë dhe gjuhësisë), shkaktoi reagime. U cilësua si një lloj...

Miratimit i Ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa “shpërthen” ndaj Kumbaros: Dështake..

Pas miratimit të ligjit për Zonat e Mbrojtura, Ina Zhupa ka folur për mediat duke thënë se do të bëjnë gjithçka për ta ndaluar,...

“Turizëm me lekët e taksapaguesve”/ Erkand Qerimaj akuza të rënda’ kreut të Peshëngritjes

Erkand Qerimaj, peshëngritësi kampion ka akuzuar kreun e Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjozën, se abuzon me fondet e taksapaguesve dhe prej 2013 e...

Lajme të tjera

Web TV